جهان را متوجه وضعيت "ويژه" هزاره ها بايد ساخت !

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

داکتر امین احمدی:

 

Henkilön Hazara World kuva.1. هزاره ها در افغانستان مانند بسياري از اقليت هاي قومي و مذهبي در ساير نقاط جهان دست كم از دو قرن به اين سو در معرض حذف، تبعيض و سركوب بوده است. پايه و بنياد اجتماعي آن نفرت مذهبي ونژادي بوده كه در خدمت گسترش قدرت و كسب ثروت از جمله تصرف زمين موفقانه عمل كرده است. اين جانب اين نكته را در مقاله تصرف هزاره ياغستان به روايت سراج به تفصيل و مستند توضيح داده ام. فاجعه ميرزا اولنگ در كنار فاجعه هاي يك سال اخير كه عمدتا هزاره ها و توسعا شيعيان را به دليل ماهيت قومي و مذهبي متفاوت شان هدف قرار داده جزئي از اين سلسله است، پس هزاره ها در معرض كشتار جمعي ، تبعيض و حذف اند.
 

٢. اين نوع رفتار به موجب قوانين بين المللي مصداق جنايت عليه بشريت، جرايم جنگي ، و مانند آن به حساب مي آيند.

به موجب هيمن قوانين، در قبال اين حوادث، نخست اين دولتهاي ملي است كه مسؤوليت محافظت از شهروندان خود خصوصا آن دسته از شهروندان را كه بيشتر در معرض نفرت و تبعيض و حذف قرار دارند، بر عهده دارند. به موجب قوانين يادشده دولت ملي موظف اند كه به صورت ويژه از گروه هاي قومي و مذهبي آسيب پذير خود كه عمدتا تحت عنوان اقليت ياد مي شود محافظت كند.

بِنَا براين در قدم نخست دولت افغانستان اين نكته ظريف را درك كرده و در پاليسي دفاعي خود ، آن را به شكل اساسي و بنيادين جاي دهد.

علاوه بر اين ،به لحاظ سياسي نيز اتخاذ چنين سياستي يگانه راه جلوگيري از جنگ نيابتي در كشور است .

 

٣. جهان به طور خاص امريكا به دو دليل در قبال وضعيت ويژه هزاره مسؤوليت دارد: نخست به دليل حضور مستقيم شان در جنگ افغانستان ، خصوصا كه اين مردم تحت عنوان جنگ با غرب كشتار مي شوند و دوم به موجب قوانين يادشده.

 

٤. اما نكته اين جاست چرا جهان در برابر كشتار هزاره ها بي تفاوت است و هنوز در رسانه هاي جمعي جهان راه باز نكرده است كه افكار عمومي جهاني را به سوي ضرورت محافظت از هزاره سوق دهد؟

عدم توجه دولتها مي تواند دلائل سياسي و دلائل داخلي داشته باشند، معمولا دولتهاي بزرگ از اجراي عمليات بشر دوستانه به دليل هزينه هاي انساني و مالي آن شانه خالي مي كنند. اما عدم توجه رسانه ها كه زمينه ساز تغيير در سياست دولتها است، ناشي از عدم درك تاريخي وضعيت ويژه هزاره است.

پس بر تمامي عدالت خواهان و فعالان مدني از هر قوم و نژاد از جمله فعالان مدني هزاره در سراسر جهان است كه جهان را متوجه وضعيت ويژه هزاره كند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

 

هویت‌پذیری مهاجران در جوامع مقصد مهاجران نیز در کشورهای دوم (مقصد) خود به لحاظ اجتماعی دچار چنین وضعی هستند. این وضعیت حتی درباره‌ مهاجران نسل دوم و چه بسا نسل سوم نیز که برخی از عناصر غیربومی جامعه‌ نیاکان خود را به ارث برده‌اند، صدق می‌کند. آنان از سویی به جامعه‌ای که در آن آزادترند و به آن پناه برده‌اند یا به هر دلیلی برای زندگی برگزیده‌اند نزدیکند، از سوی دیگر از جامعه‌ مقصد خود دورند، .....ادامه مطلب.....

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز440
ديروز1789
اين هفته3764
اين ماه31776
در كل1305705

Who Is Online

Guests : 96 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

فلم جنایت انسانی در اردوگاه سفیدسنگ مشهد

 

فلم افغانی هنری دعای مادر

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)