با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نبی قانع زاده

عاشورا مظهر ظلم ستیزی ، عدالتخواهی و فداکاری به شمار میرود و دهه ای محرم از طرف دوستداران و پیروان امام حسین (ع) تجلیل می گردد و بزرگداشت این حادثه جلوه های خوبی را درطی چندین قرن همراه خود به بار آورده است. و درچند دهه گذشته که ماه محرم در افغانستان گرامی داشته شده است حس همدلی و همپذیری را نهادینه نموده است و افغانستان از محدود کشورهایست که ماه محرم دربین سنی و شیعه بطور شایسته تجلیل شده است اما در چند سال اخیر افراطیون طالب ، داعش و.....با انتحار و انفجار در جمع عزاداران حسینی می خواستند که مردم را دچار دو دستگی نمایند که خوشبختانه موفق نشدند.


متاسفانه افراطیت با چهره ای دیگر بنام تجلیل از عاشورا ، چهره زشت از این مردم را در حال نمایش هستند تیغ زنی و قمه زنی که اکثریت علما و مجتهدین این اعمال را جایز نمی دانند ولی اینها به این حرکتهای خود ادامه می دهند و هر روز هم پر رونق تر می سازند و اعمال اینها به هیچ وجه مبنای شرعی و عقلی ندارد به شدت آن افزوده می گردد امسال اینها درغرب کابل به سرکها و حتا در مصلی شهید مزاری هم رفتند و تیغ زنی نمودند اینها اگرواقعا پیرو دین هستند که دین ضرر رساندن به بدن را حرام می داند.


چند نفرملای فرصت طلب و مشکوک که جوانان را تشویق به عمل زنجیر زنی و تیغ زنی میکنند این بزرگوان چرا خودشان پیشقدم نمیشوند به تیغ زنی نمی پردازند؟ که دیگران را تشویق می کنند و مبنای شرعی می دهند و چرا فرزندان شان به زنجیر زنی تیغ دار نمی پردازند؟!
بهرحال ! این اعمال زشت و کریه که بنام عشق به امام حسین(ع) انجام می گردد که بطور روشن نوعی تمرد از دستورات همان حسینی است که برایش تیغ میزنند ، می باشد.


عقلانیت و شریعت حکم می کند که عوض ریختن خون به زمین ، بهترآن خواهد بود که این خون برای یک مریض محتاج اهدا گردد و جان یک انسان نجات داده شود.

وهمچنین در سالهای اخیر تعدادی از مردم ما که در غرب پناهنده شده اند و آزادی های که دراین کشورها وجود دارد هر روز مراسم عزاداری ها پر رونق تر می گردد و حتا زمزمه های بیرون شدن دست جات و هیات های عزاداری در پایتختهای کشورهای غربی به گوش میرسد که در سالهای قبل در بعضی کشورها این مانور خیابانی اتفاق افتاده است و باریکی این قضیه در اینجاست که در پشت این حرکتها کی ها خوابیده است و آیا این سوال را از خود نموده ایم ؟ و سازمان دهندگان این مانورهای خیابانی را متوجه شده ایم؟

بهتر آن است که اینگونه مراسمها دریک فضای آرام و در چهارچوکات قوانین کشورهای میزبان برگزار گردد و مردم که باهزاران مشکلات از افغانستان ، ایران ، پاکستان و......در این کشورها پناه آورده اند معقول و منطقی آن خواهد بود که چهارصباحی زندگی آرامی را برای خود و خانواده های خود به ارمغان بیاورند و آینده خود را در ذهنیت کشورهای میزبان دچار شک و تردید نسازند.

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1168
ديروز2009
اين هفته8556
اين ماه28485
در كل1394134

Who Is Online

Guests : 142 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)