روند رسیدگی به درخواست پناهندگی در آلمان چگونه است؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

شمار درخواست‌های پناهندگی در آلمان در سال‌های اخیر به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است. اما زندگی یک پناهجو پس از ورود به خاک آلمان چه شکلی دارد و او چه مراحلی را تا زمان قبول یا رد درخواست‌ خود پشت سر می‌گذارد؟
کسی که با هدف دریافت پناهندگی به آلمان سفر می‌کند، باید ابتدا یا در اداره کنترل مرزی، اداره پلیس یا یک اداره مربوطه دیگر درخواست پناهندگی خود را تسلیم کند. شخص متقاضی پناهندگی سپس به یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهندگان منتقل می‌شود. در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که وی به کدام ایالت و شهر فرستاده شود.

طبق قانون، پناهجویان باید به نسبت جمعیت ۱۶ ایالت آلمان میان آن‌ها تقسیم شوند. چنانچه شمار ساکنان یک ایالت بیشتر باشد، باید به همان نسبت نیز تعداد بیشتری پناهجو بپذیرد. در برخی موارد نیز تقسیم پناهجویان به ظرفیت اقامتگاه‌ها و کشور زادگاه آنان بستگی دارد.

ایستگاه اول

اقامتگاه‌های موقت غالبا ساختمان‌هایی بزرگ و دارای حفاظ هستند که دارای ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن‌های خواب باظرفیت بسیار زیاد می‌باشند. هر پناهجو حدود ۶ و نیم متر مربع فضای شخصی در این اقامتگاه‌ها در اختیار دارد.

در این اقامتگاه‌ها اطلاعات شخصی اولیه در مورد پناهجو جمع‌آوری شده و عکس و اثرانگشت وی نیز در سیستم به ثبت می‌رسد. سپس اثرانگشت به سازمان فدرال جنایی آلمان فرستاده می‌شود تا مشخص گردد آیا پناهجو در کشور اروپایی دیگری نیز تقاضای پناهندگی داده است یا خیر.

در این اقامتگاه‌ها کارکنان اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان، از متقاضیان پناهندگی دلیل خروج آنان از کشور زادگاه‌شان را پرسیده و چنانچه پناهجو قادر به تکلم به زبان آلمانی نباشد (امری که در بیشتر موارد صدق می‌کند) مترجمی جهت ترجمه گفته‌ها حضور می‌یابد. پروتکل این پرسش و پاسخ در نهایت آماده شده و طبق آن تصمیم گرفته می‌شود که آیا برای شخص متقاضی پرونده پناهندگی باز شود یا خیر.

ایستگاه دوم

ایستگاه دوم برای کسانی که درخواست پناهندگی‌‌شان پذیرفته و پرونده‌ای برایشان باز شده، بستگی به یک سیستم کامپیوتری دارد که تعیین می‌کند پناهجو به کدام ایالت آلمان فرستاده شود. متقاضی پناهندگی سپس در شهری که سیستم آن را تعیین کرده، در یک اقامتگاه گروهی اسکان داده می‌شود. بسیاری از متقاضیان خواستار اسکان در شهر یا ایالتی هستند که در آن خویشاوند یا دوستی دارند.یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهجویی در شهر مایسن

یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهجویی در شهر مایسن

در این موارد تنها به درخواست متقاضیان زیر سن قانونی یا کسانی که همسرشان در آن ایالت سکونت دارد، پاسخ مثبت داده خواهد شد.

از ابتدای سال جاری میلادی پناهجویان اجازه سفر در سراسر آلمان را دریافت کرده‌اند. تا پیش از آن این افراد تنها می‌توانستند در محدوده محل استقرار خودشان تردد داشته باشند.

در این مرحله شخص متقاضی پناهندگی اجازه کار نیز دارد، اما با این حال شانس پیدا کردن کار بسیار پایین است. افراد بیکارماهانه ۳۵۲ یورو دریافت می‌کنند که این مبلغ حداکثر برای ۱۵ ماه پرداخت می‌شود. هزینه محل‌ سکونت و گرمایش آن نیز از سوی نهادهای ایالتی پرداخت می‌شوند.

در این میان کمک‌های مالی دیگری نیز ممکن است در اختیار پناهجو قرار گیرد که تأمین‌کننده این هزینه‌ها نه دولت ایالتی که دولت فدرال آلمان است.

زمان طولانی رسیدگی به درخواست‌ها

رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در اصل نباید بیش از سه ماه به طول انجامد اما معمولا بیش از زمان یاد شده طول می‌کشد و گاهی حتی به یک سال یا بیشتر نیز کشیده می‌شود. افزایش شمار درخواست‌های پناهندگی‌ در آلمان در سال‌های اخیر به گفته مسئولان، یکی از دلایل اصلی طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌هاست.

مسئولان رسیدگی به درخواست‌ها برای پناهجویان سوری و عراقی استثنا قائل می‌شوند و درخواست‌های این گروه را با سرعت بیشتری بررسی می‌کنند و اغلب با این درخواست‌ها موافقت می‌کنند.پاسخ نهایی در مورد پذیرش یا عدم پذیرش درخواست پناهندگی همواره به صورت کتبی در اختیار فرد پناهجو قرار می‌گیرد. در این نوشته دلیل رد شدن درخواست و در صورت لزوم راهنمایی‌های حقوقی ذکر شده است. همچنین ترجمه‌ای از این نوشته‌ها به زبان مادری پناهجو وجود دارد. چنانچه با درخواست پناهندگی موافقت شده باشد، شخص اجازه اقامت سه ساله و نیز حق برخورداری از خدمات اجتماعی دریافت می‌کند.

پس از گذشت این مدت دوباره پرونده بررسی خواهد شد.

استثناها

در این میان استثناهایی نیز وجود دارد: برای نمونه اشخاصی که در کشور زادگاه‌هشان به طور جدی با خطر شکنجه، اعدام یا جنگ داخلی روبرو بوده‌اند، در همان ابتدا به عنوان "پناه‌جویانی با حق حفاظت جانی بین‌المللی" دسته‌بندی شده و برای یک سال اجازه اقامت دریافت می‌کنند. پس از آن پرونده این افراد مجددا بررسی می‌شود.پناهجویان کوزوویی در یکی از اقامتگاه‌های موقت

پناهجویان کوزوویی در یکی از اقامتگاه‌های موقت

چنانچه تقاضای پناهندگی رد شود، فرد متقاضی باید کشور را ترک کند. سال گذشته بیش از ۱۰ هزار متقاضی پناهجویی مجبور به ترک آلمان شدند. البته می‌توان نسبت به رد درخواست نیز اعتراض کرده و شکایتی به دادگاه ارائه کرد. تسلیم شکایت باید حتما توسط یک وکیل صورت گیرد.

در برخی موارد شخصی که درخواست وی رد شده، با این حال می‌تواند در کشور باقی بماند. این افراد غالبا کسانی هستند که پاسپورت ندارند یا این‌که کشورشان درگیر جنگ است و هیچ پروازی به آن صورت نمی‌گیرد. به این افراد پناهجویان "تحمل شده" می‌گویند. پناهجویانی هم که دارای فرزند از یک شهروند تبعه آلمان باشند، به راحتی از کشور اخراج نخواهند شد.

یک پناهجو پس از رد درخواست‌اش می‌تواند مجددا درخواستی جدید ارائه دهد. البته باید توجه داشت که بررسی این درخواست در صورتی انجام می‌گیرد که در مفاد قانونی مربوط به پناهجویی تغییری صورت گرفته باشد. برای نمونه وضعیت کشور زادگاه پناهجو در دسته‌بندی‌های قانونی عوض شده باشد، یا این‌که وی مدارک جدیدی را ارائه کند که نشان‌دهنده به خطر افتادن جانش در کشور زادگاهش باشند.

DW.DE

مطالب مرتبط:

آنچه یک متقاضی پناهندگی در ناروی باید بداند

مهاجرت ،پناهندگی و اقامت در جاپان

آخرین تغییرات و شرایط قانون دوبلین 3 که در سال 2014 تصویب شد چیست؟

اطلاعات در مورد درخواست پناهندگی در اروپا

اعلاميۀ حقوق افراد متعلق به اقليت‌هاى ملى يا قومى، مذهبى و زبانى

اعلامیه در باره تبعیض مبتنی بر دین یا اعتقاد

در خواست پناهندگی در سوئدن

روند رسیدگی به درخواست پناهندگی در آلمان چگونه است؟

قوانین مهاجرت و پناهندگی کشور فرانسه

ماجرای لغو اقامت پناهندگان در کانادا چیست؟

پیرامون مهاجرت در استرالیا

پروتکل 1967درمورد وضعیت پناهدگان

گزارشی از قوانین پناهندگی و مهاجرت بریتانیا

کنوانسيون مربوط به امور پناهندگان - 28 جولاي1951 ژنو

نظرات   

 
+1 #24 ارزو 1396-07-13 17:52
من امن الان یک ماه حاملم خانوادم میخان بچم سقط کنندتوروخداکمکم کنیدبتونم المان پناهنده بشم
بازگو کردن
 
 
+1 #23 پریناز 1396-06-31 10:26
کسی هست بتونه منو کمک کنه همسفر میخوام پناهنده شم :sad: Mr7000ایدی تلگراممه
بازگو کردن
 
 
0 #22 پریناز 1396-06-31 10:16
کسی هست بخاد پناهنده بشه :sad: دنبال یه همسفر میگردم :sad: لطفا به ایدی تلگرامم پیام بدین Mar7000.
بازگو کردن
 
 
0 #21 yas 1396-06-28 17:54
نقل کردن فاطمه:
سلام من فاطمه ٢٥ ساله هستم بدليل مشروبات الكي بازداشت و حكم شلاق براي من صادر شده من ميتونم به پناهندگي درألمان بيام

سلام فاطی اگه میخوای بیای بیا باهم بریم
بازگو کردن
 
 
0 #20 nilooo 1396-06-26 00:04
عاغا منم ببرین خدایی ک اینجا ب هیچ جا نرسیدم شاید اونور برسم خخ
بازگو کردن
 
 
+2 #19 فاطمه 1396-06-17 16:54
سلام من فاطمه ٢٥ ساله هستم بدليل مشروبات الكي بازداشت و حكم شلاق براي من صادر شده من ميتونم به پناهندگي درألمان بيام
بازگو کردن
 
 
+1 #18 پوریا 1396-05-31 11:00
سلام
من میخوام پناهنده بشم داستان زندگی من خیلی تو ایران بده کار هایی در اینجا با من شده نامردی که از دست رفیق خوردم دولتی که تکلیفش با خودش روشن نیست و .... خیلی حالم خراب لطفا اگه میشه یه کاری برای من انجام بدین دیگه از این نظام دروغین خسته شده ام
بازگو کردن
 
 
0 #17 علی gh 1396-05-29 21:56
سلام من مییخواهم به المان سفر کنم قانونی ولی شرایط اقامت ررو نمیدونم هزینه ای ان چقدر هستتت؟؟
بازگو کردن
 
 
0 #16 SHERVIN 1396-05-01 16:06
سلام ، اینجانب شروین هستم ۱۷ ساله از ایران و تهران ، علاقه مند به رشته ی انیمیشن سازی و با استعداد هستم بدلیل نداشتن وطن امن دنبال خانواده ای خوب و با رحم هستم برای محاجرت به المان اقدام کرده باشند من هم به سرپرستی قبول کنند :oops: :cry:
09197804385 لطفا ادم درست بیاد
بازگو کردن
 
 
+2 #15 میرارسلان 1396-03-13 12:54
سلام میخواهم که به کشور المان درخواست پناه جوی کنم تا که از دست دشمنان وطن خود راهی یابم.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1453
ديروز2274
اين هفته4852
اين ماه24781
در كل1390430

Who Is Online

Guests : 97 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)