مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در هلند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در این نوشتار مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در هلند را بررسی می کنیم.

نامناسب ترین راه برای اخذ اقامت در هلند، درخواست پناهندگی است.

این جمله را در ابتدای این مطلب نوشتم تا متوجه باشید، مطالبی که در پی می آید به معنی آن نیست که ما شما را به پناهندگی تشویق میکنیم. البته در این مجال قصد هم نداریم این موضوع را از نظر حقوقی بررسی کنیم و صرفا به مراحل رسیدگی به پرونده یک پناهجو در هلند پرداخته شده است.

* اداره مهاجرت

در هلند مرجع رسیدگی به درخواست های پناهندگی، اداره مهاجرت هلند با عنوان مخفف IND است.

پس هرکس که خود را به عنوان پناهجو به پلیس هم معرفی کند، از طرف پلیس به مرکز ثبت نام اداره مهاجرت در شهر «ترآپل» معرفی میشود.
کسی که درخواست پناهندگی میکند، پناهجو نامیده میشود و پس از آنکه اجازه اقامت از طرف دولتی به او اعطا شد، پناهنده خوانده میشود.


*برخورد پلیس


برخورد پلیس هلند معمولا دوستانه است

برخورد پلیس هلند معمولا دوستانه است«خودم را که معرفی کردم، چه اتفاقی می افتد؟» این سوالی است که برای بسیاری از افراد پیش از مراجعه به ایستگاه پلیس پیش می آید.


بخاطر داشته باشید کسی که به پلیس مراجعه میکند، دستگیر نمی شود، پس ترسی از این بابت وجود ندارد.

ایستگاه پلیس موظف است اطلاعات اولیه پناهجو (مشخصات و نحوه ورود به خاک هلند) را از او بپرسد، سپس به او نقشه مسیر ترآپل و بلیت قطار میدهد. این کار غالبا در اداره مرکزی پلیس هر شهر صورت میپذیرد.

مرکز ثبت نام پناهجویان در ترآپل در روزهای عادی از ۷ صبح تا ۱۸ پناهجویان را پذیرش میکند. این مرکز در روزهای شنبه و یکشنبه نیز از ساعت ۷ صبح الی ۱۴ نیز باز است.

* تشخیص هویت و ثبت مشخصات بیومتریک

پیش از ورود افراد به ترآپل، مشخصات آنها از اداره پلیسی که خود را به آن معرفی کرده بودند، برای پلیس مستقر در این مرکز ارسال میشود.

پناهجویان باید در سالن انتظار برای تکمیل گزارش پلیس و ثبت مشخصات بیومتریک منتظر بمانند.

در این مرحله هیچ کس به عنوان همراه اجازه ندارد پناهجو را همراهی کند.

پلیس در مصاحبه ای کوتاه، مشخصات فردی و نحوه ورود به خاک هلند را مجددا از پناهجو سوال میکند و از او مدارک هویتی اش را خواهد خواست.

همچنین فهرستی از وسایل همراه پناهجو (از قبیل محتویات جیب یا کیف و …) نیز تهیه میشود.

در این مرحله پناهجو باید صحت گفته هایش را با امضا تائید کند. همچنین به او فرم درخواست پناهندگی از کشور پادشاهی هلند داده میشود تا تشکیل پرونده برای او شکل رسمی به خود بگیرد.

اسکن اثر انگشتان دست و گرفتن عکس پرسنلی، تکمیل کننده گزارش پلیس مهاجرت در ابتدای کار است.

* قرنطینه

نمایی از راه روی کمپ قرنطینه
نمایی از راه روی کمپ قرنطینهپناهجویان پس از مصاحبه پلیس به اردوگاه بسته ای در ترآپل منتقل میشوند.

در این مرحله مردان و زنان بصورت مجزا در اتاق های ۱۰ تا ۱۶ تخته اسکان می یابند و وسایل اولیه مورد نیز از قبیل مسواک، خمیردندان، تیغ ریش تراش، ملحفه یک بار مصرف و صابون و شامپو در اختیارشان قرار داده میشود.

اقامت در این اردوگاه بسته بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت طول خواهد کشید و معمولا در روز دوم عکس رادیولوژی از ریه های افراد گرفته میشود تا در صورت ابتلا به سل یا بیماری های دیگر، بلافاصله تشخیص و مداوا صورت پذیرد.


* متولی اسکان پناهجویان COA

در طول پروسه پناهندگی، موسسه ای که بصورت مخفف «کوآ» خوانده میشود، مسوولیت مسکن ، تغذیه و نقل و انتقال پناهجویان را بر عهده دارد. این نهاد زیر مجموعه وزارت امنیت و اطلاعات هلند است و مستقل از اداره مهاجرت عمل میکند.

* انتقال به کمپ استراحت


بعد از این مرحله پناهجویان برای استراحت و تمدد اعصاب (به ویژه برای کسانی که از شرایط جنگی و یا قحطی گریخته و خود را به هلند رسانده اند این کمپ ها مفید است.) به چند اردوگاه در نقاط دیگر هلند برده میشوند.

در صورت کم بودن تعداد مراجعان، دو کمپ «خیلزه» و «واخنینگن» محل اقامت پناهجویان خواهد بود، در غیر این صورت آنها را به کمپینگ ها یا مراکز موقتی که به این منظور توسط «کوآ» اجاره شده است، منتقل میکنند.
اقامت در دو کمپی که از آنها نام برده شد، بین ۲ تا ۴ هفته است اما اگر تعداد مراجعین زیاد باشد، گاه افراد برای رسیدن به خیلزه یا واخنینگن، تا دو ماه در کمپ های موقت می مانند. البته کمپ های موقت از نظر امکانات در شرایط بالاتری از استانداردهای کوآ قرار دارند.

سالانه هزاران نفر از نقاط مختلف جهان بویژه آفریقا و خاورمیانه به هلند پناهنده میشوند
سالانه هزاران نفر از نقاط مختلف جهان بویژه آفریقا و خاورمیانه به هلند پناهنده میشوند* آغاز پروسه رسیدگی به پرونده

با ورود به کمپ های خیلزه و واخنینگن،گردش کار اداری پرونده ها آغاز میشود. پناهجو در این مرحله نشست هایی با پزشک، انجمن حمایت از پناهندگان و همچنین وکیل خود خواهد داشت.

 • در دیدار با پزشک، وضعیت عمومی پناهجو مورد سوال قرار میگیرد. پزشک باید مطمئن شود پناهجو از نظر جسمی و روانی برای حضور در مصاحبه های اداره مهاجرت آمادگی دارد.
 •  انجمن حمایت از پناهندگان هلند به اختصار VWN نامیده میشود که این موسسه مستقل بصورت خیریه به حمایت از پناهجویان و پناهندگان میپردازد. «فی.وی.ان» با کمک افراد خیر اداره میشود و برای پناهجویانی که فاقد استطاعت مالی هستند، وکیل استخدام میکند.
 • در صورت تعیین وکیل از طرف انجمن حمایت از پناهندگان، دیدار با وکیل در این مرحله انجام میشود. پناهجو باید در دیدار با وکیل، کل موضوعی را که بواسطه آن مجبور به درخواست پناهندگی شده و همچنین مسیری را که برای رسیدن به هلند طی کرده است، بازگو کند.
  معمولا وکلا در هلند امیدواری بیجا به پناهجو نمیدهند و در صورتی که پناهجو مشمول قوانین پناهندگی نشود، صراحتا این موضوع را به موکل شان میگویند.
*مترجم در طول پروسه پناهندگی

درصورتی که فرد پناهجو مسلط به زبان هلندی یا انگلیسی باشد، مراحل اولیه کار بدون نیاز به مترجم صورت میپذیرد. چون اکثر کارمندان شاغل در IND ، COA و VWN به انگلیسی مسلط هستند، اما در دیدار با وکیل و یا مصاحبه های اصلی، توصیه میشود فرد به زبان مادری خود سخن بگوید و مترجم کار ترجمه را برعهده بگیرد، تا بیان منظور دقیق تر صورت پذیرد. در صورتی که فرد هلندی یا انگلیسی بلد نباشد نیز مترجم تلفنی روی خط می آید و با کمک او با پناهجو ارتباط کلامی برقرار می شود.

اداره مهاجرت هلند مسوول رسیدگی به امور اقامتی و درخواست تابعیت استا
داره مهاجرت هلند مسوول رسیدگی به امور اقامتی و درخواست تابعیت است* مصاحبه های نهایی

برای انجام مصاحبه های نهایی، پناهجویان به شهرهای آرنهم یا دن بوش منتقل میشوند.
شعبه اداره مهاجرت در «زیفنار» یکی از قدیمی ترین مراکز انجام مصاحبه پناهجویان است که پناهجویان ساکن در کمپ آرنهم باید برای مصاحبه به آنجا بروند.

مراحل نهایی مصاحبه ها به این صورت است:

 • روز اول تعیین هویت و مسیر ورود به خاک هلند:
  پناهجو در دیدار با مصاحبه گر اداره مهاجرت، باید هویت خود را برای او او اثبات کند. برای این کار داشتن یکی از مدارک رسمی (اصل شناسنامه، اصل کارت ملی یا اصل گواهینامه) کافیست. در غیر این صورت، پناهجو باید با پاسخگویی به سوالات مختلف هویت خود را اثبات نماید.
  همچنین پناهجو باید مشخص کند، چطور به خاک هلند رسیده است.
 • روز دوم دیدار با وکیل و تصحیح مصاحبه اول:
  وکیل با حضور در اداره مهاجرت متن مصاحبه فرد پناهجو را با حضور او بازبینی میکند تا چیزی از قلم نیفتاده باشد.
 • روز سوم مصاحبه اصلی:
  در این مرحله پناهجو باید آنچه باعث شده او کشور هلند درخواست پناهندگی کند، شرح دهد. تمام گفته های وی توسط مصاحبه گر تایپ و ثبت میشود.
 • روز چهارم دیدار مجدد با وکیل و تصحیح مصاحبه دوم :
  در این روز پناهجو مجددا با وکیل دیدار میکند و متن مصاحبه با کمک یک مترجم بررسی میشود.
 • روز پنجم بررسی پرونده در اداره مهاجرت
 • روز ششم اعلام پاسخ اداره مهاجرت به درخواست پناهندگی
پناهجویان در روز ششم پس از دریافت پاسخ کتبی اداره پناهندگی راهی یکی از کمپ های اسکان میشوند.

انواع جواب به درخواست پناهندگی
پس از بررسی متن اظهارات و مدارک ارائه شده توسط پناهجو، اداره مهاجرت یکی از ۳ پاسخ زیر را خواهد داد:
الف) جواب مثبت: این یعنی به پناهجو اجازه اقامت ۵ ساله داده میشود و میتواند برای برخورداری از حقوق پناهندگی، اقدامات بعدی را آغاز کند

ب) درخواست زمان بیشتر: در این صورت اداره مهاجرت از پناهجو میخواهد برای تحقیقات بیشتر به این اداره فرصت بدهد. به این معنی که پناهجو باید در کمپ اسکان منتظر اطلاع ثانوی بماند. در این مدت ممکن است او بار دیگر برای پاسخگویی به برخی سوالات یا ارائه مدارک دیگر فراخوانده شود.
بر اساس قوانین هلند IND موظف است برای جلوگیری از اتلاف بودجه و وقت پناهجو، (جز در موارد خاص) نظر نهایی خود را حداکثر تا شش ماه اعلام نماید

ج) جواب منفی: در این حالت اداره مهاجرت با یک نامه پناهجو و وکیلش را از پیش مطلع می کند که تصمیم اداره مهاجرت به صدور پاسخ منفی است. این کار ۴۸ ساعت پیش از اعلام رای منفی نهایی ابلاغ میگردد تا در صورتی که وکیل یا پناهجو مستنداتی برای برگرداندن نظر اداره مهاجرت دارند، ارائه کنند.

در صورت دریافت پاسخ منفی، به پناهجو برگه ای نیز داده میشود که در آن تاریخی برای ترک خاک هلند قید شده است.
یعنی پناهجو باید تا آن تاریخ، هلند را ترک کند.
معمولا تا رسیدن موعد ترک خاک، وکیل با طرح دعوی در دادگاه هلند، خواستار حکمیت دادگاه در پرونده اختلافی پناهجو و اداره مهاجرت میشود که در مواردی میتوان به دریافت اقامت با حکم دادگاه امیدوار بود.

دریافت پاسپورت هلندی و تابعیت رسمی،5 سال پس از اقامت پناهندگان محقق میشود
دریافت اجازه اقامت دایم و تابعیت و پاسپورت هلندی، ۵ سال پس از قبول درخواست اقامت پناهندگان محقق میشود

منبع : سایت سروش

نظرات   

 
+2 #5 محمدامین 1396-05-04 06:55
سلام من یک فیلمساز افغان هستم و در افغانستان
نظر به فعالیت های که در مورد طالبان با ساخت پیام های ویدیویی بر ضد انان امنیت جانی خودم و خانواده ام در خطر است و همچنان من سر پرستی یک عمه بیوه خانم خود را نیز به دوش دارم در صورت ضرورت مدارک تصویری نیز میتوانم اریه که خودم همره با خانم و سه فرزندم و عمه خانمم در امنیت نیستیم بنا تقاضای پناده گی را دارم با تشکر
بازگو کردن
 
 
0 #4 محمدامین 1396-05-04 06:48
8) میخواهم در افغانستان فورم پناهنده گی دریافت کنم لطفا مزا کمک نماید
بازگو کردن
 
 
0 #3 صدرا 1396-05-02 13:57
دردرصورت جواب مثبت پناهندگی می توان پاسپورت ایرانی را هم داشته باشیم؟
بازگو کردن
 
 
0 #2 Saifullah 1396-02-05 08:44
I want to go to the country for work
بازگو کردن
 
 
0 #1 Saifullah 1396-02-05 08:42
:-* :-* ;-) ;-) :lol: :D
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1455
ديروز2274
اين هفته4854
اين ماه24783
در كل1390432

Who Is Online

Guests : 107 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)