راهنمای جامع مهاجرت به دانمارک

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

عباس حدادی

 

جغرافیا و جمعیت


اکثر مردم دانمارک در شهرها زندگی می کنند

جمعیت پنج میلیون نفری
جمعیت دانمارک به سختی به بیش از ۵،۴ میلیون نفر می رسد. ۸۵ درصد از این جمعیت در شهرها زندگی می کنند. تقریبا ۱،۶ میلیون نفر در پایتخت آن کپنهاگ و حوزه کپنهاگ بزرگ زندگی می کنند. دومین شهر بزرگ دانمارک آرهوس (Århus) با جمعیتی در حدود۳۰۰۰۰۰ نفر می باشد. زبان رایج در سراسر کشور دانمارکی است. تقریبا ۵ درصد از کل جمعیت دانمارک یعنی حدود ۲۷۰۰۰۰ نفر خارجی هستند - که شامل مردم کشورهای شمال اروپا، اروپای مرکزی، آمریکای شمالی، خاورمیانه و آفریقا و آسیای جنوبی می شوند.

جزایر متعدد
دانمارک از شبه جزیره یولند (Jyllad) و ۴۰۶ جزیره دیگر تشکیل شده است. بزرگ ترین جزایر دانمارک، شیلند (Sjælland) و فیون (Fyn) می باشند. بسیاری از جزیره ها کوچک هستند و افراد کمی در آنها سکونت دارند.کپنهاک پایتخت دانمارک بزرگترین شهر کشور بوده و در شیلند قرار دارد. بزرگترین شهرها در یولند عبارتند از آرهوس،آلبورگ (Aalborg) و اسبرگ (Esbjerg). اودنسه (Odense) بزرگترین شهر جزیره فیون می باشد. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند. دانمارک دارای یک خط ساحلی به طول تقریبی ۷۳۰۰ کیلومتر می باشد. دانمارک فاقد کوهستان است و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا به ۱۷۳ متر می رسد. بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین های کشاورزی تشکیل می دهند.دانمارک دارای یک شبکه گسترده جاده ای و خطوط آهن است. مسافران می توانند با استفاده از قطار یا اتوبوس در اکثر اوقات روز و شب به همه نقاط کشور سفر کنند. کشتی ها نیز امکان تردد بین بیشتر جزایر را فراهم می آورند. یکسری پل ها، بخش های یولند، فیون و شیلند را به یکدیگر وصل می کند. یک پل دیگر نیز کپنهاگ و شهر مالمو (Malmö) در سوئد را به هم وصل می کند.

بخشی از اسکاندیناوی

جزایر فارو (Færøerne) و گروینلند (Grønland) بخشی از اتحاد مشترک پادشاهی دانمارک* بوده، ولی خودمختار می باشند. یعنی مردم آنها شهروند دانمارک محسوب شده و نمایندگان خود را برای «پارلمان دانمارک*» انتخاب می کنند و علاوه بر آن مجامع دموکراتیک خود را دارند.دانمارک بخشی از اسکاندیناوی است. پنج کشور شمال اروپا عبارتند از: دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند، به علاوه مناطق خودمختار گرویلند، جزایر فارو و اولند (Åland). دانمارک عضو اتحادیه اروپا (EU) است.


سرزمین دوچرخه سواران
دانمارک یکی از کشورهایی است که در جهان دارای بیشترین تعداد دوچرخه سوار می باشد. در ساعات شلوغی ترافیک شهر، تعداد زیادی دوچرخه سوار- والدینی که فرزندان خود را حمل می کنند - را در راه منزل یا محل کار، مهدکودک و کودکستان مشاهده خواهید نمود.ورود واقامت در دانمارک

کشور های اسکاندیناوی- بدون نیاز به گذرنامه

اگر یکی از اتباع نروژ، سوئد، فنلاند یا ایسلند باشید، می توانید آزادانه وارد دانمارک شده و تا هر وقت که تمایل داشته باشید در اینجا اقامت کنید. این امکان به دلیل موافقت نامه خاصی است که بین کشورهای شمال اروپا به امضا رسیده است.

موافقتنامه شنگن
اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا عضو موافقتنامه شنگن* هستند. شهروندانی که در کشورهای شنگن زندگی می کنند می توانند آزادانه و بدون هیچ گونه کنترل مرزی، آزادانه بین این کشورها سفر نمایند.

کارت ثبت نام برای شهروندان اتحادیه اروپا

اگر تبعه سوئیس باشید یا از کشوری که عضو اتحادیه اروپا یا EØS* است آمده باشید، می توانید یک کارت ثبت نام مخصوص را از ادارات منطقه ای امور دولتی دانمارک دریافت نمایید. دانمارک عضو اتحادیه اروپا است و بنابراین به مقررات این اتحادیه در مورد آزادی جابجایی وفادار است. به عنوان مثال می توانید وارد دانمارک شده و به دنبال کار بگردید. سایر افراد مانند بازنشستگان و افرادی که دارای درآمد کافی می باشند نیز می توانند کارت ثبت نام و اقامت در دانمارک را دریافت نمایند.در مورد شهروندان کشورهای خاصی از اتحادیه اروپا که در جستجوی کار با دستمزد در دانمارک می باشند، مقررات خاصی به عنوان یک اقدام موقت اعمال می شود. شما را به بخش مربوط به اشتغال ارجاع می دهیم.

********
اگر دلیلی برای ترس از تحت تعقیب قرار گرفتن به دلایل نژاد، مذهب، ملیت، وضعیت اجتماعی یا محکومیت ۳۰ یا C برای یک فرد وجود داشته باشد، امکان درخواست حمایت به عنوان یک پناهجو در دانمارک وجود دارد. اگر پناهجویان در صورت بازگشت به کشور خود در معرض خطر محکومیت به مرگ، شکنجه، مجازات یا رفتارهای غیر انسانی یا تحقیر آمیز قرار بگیرند، می توانند درخواست ******** نمایند.هنگامی که فردی در دانمارک درخواست ******** می نماید، این «خدمات اتباع خارجی دانمارک» است که تصمیم می گیرد پرونده مربوطه در دانمارک یا یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد رسیدگی قرار گیرد. «خدمات اتباع خارجی » همچنین می تواند درخواست ******** را رد نماید و فرد را به کشور امن ثالثی خارج از اتحادیه اروپا ارجاع دهد.

خدمات اتباع خارجی*
«خدمات اتباع خارجی دانمارک» نام یک اداره دولتی زیر نظر «وزارت امور پناهندگان، مهاجران و جذب در جامعه» می باشد. این وزارتخانه «قانون اتباع خارجی دانمارک» را اجرا نموده و در این رابطه موارد مربوط به دست یابی مهاجران به اقامت در دانمارک، از جمله ********، پیوستن به خانواده و ویزاها را اداره می نماید. شما را به http://www.newtodenmark.dk/contact-dis ارجاع می دهیم.

پذیرش ********
اگر «خدمات اتباع خارجی» دریابد که متقاضی ******** الزامات کسب ******** در دانمارک را برآورده کرده، به این شخص ******** اعطا میشود.
تامین مسکن توسط شهرداری
اگر شما به عنوان یک ******** پذیرفته شوید، «خدمات اتباع خارجی» شهرداری که شما باید در آن زندگی کنید را تعیین مینماید. در آنجا به شما یک برنامه مقدماتی پیشنهاد می گردد که شامل آموزش زبان دانمارکی و کمک برای یافتن کار می شود. به فصل ۴، "شهروند جدید در دانمارک" مراجعه نمایید. «خدمات اتباع خارجی»، شهرداری که باید در آن زندگی کنید را براساس مهارت های تخصصی شما، روابط خانوداگی شما در دانمارک و سایر عوامل انتخاب می کند. تامین مسکن شما بر عهده شهرداری می باشد.خودتان نیز می توانید شهرداری دیگری را انتخاب نمایید. ولی بهتر است قبل از نقل مکان با شهرداری جدید صحبت نمایید، و این باید قبل از تکمیل برنامه مقدماتی باشد. زیرا شهرداری جدید شما باید با برعهده گرفتن مسئولیت برنامه مقدماتی شما موافق باشد. اگر شهرداری موافقت خود را اعلام ننماید، ممکن است حق دنبال کردن برنامه مقدماتی و همراه با آن حق مطالبه پرداختی مقدماتی را از دست بدهید. پرداختی مقدماتی، شکل خاصی از کمک های اقتصادی است که اگر نتوانید بلافاصله کاری پیدا نمایید، مشمول آن خواهید شد. در این مورد در فصل ۴، "شهروند جدید در دانمارک" اطلاعات بیشتری می توانید ملاحظه بفرمایید.

رد تقاضای ********

اگر «خدمات اتباع خارجی» نتواند با درخواست ******** موافقت نماید، «شورا/دادگاه پناهندگان» بطور خود به خود یک شکایت دریافت میدارد.

شورا/دادگاه پناهندگان*

«شورا/دادگاه پناهندگان» یک هیئت مستقل و دادگاه مانند می باشد. تصمیمات این هیئت نهایی بوده و توسط دیگران تغییر نمیخورد.«شورا/دادگاه پناهندگان» یا می تواند تصمیم «خدمات اتباع خارجی دانمارک» را برای رد ******** تایید کند یا آن تصمیم را رد کرده و ******** اعطا نماید. اگر «شورا/دادگاه پناهندگان» تصمیم را تایید نماید، «خدمات اتباع خارجی» مهلتی برای خروج فرد از کشور تعیین می کند. این مهلت باید رعایت گردد. اگر شما به صورت داوطلبانه کشور را ترک کنید، می توانید از پلیس درخواست کمک نمایید و ممکن است واجد شرایط دریافت کمک های مالی نیز بشوید. اگر به صورت داوطلبانه کشور را ترک نکنید، آنگاه توسط پلیس اخراج خواهید شد.

الحاق خانواده
همسر، شریک زندگی قانونی و فرزندان
اگر در دانمارک سکونت ثابت داشته باشید، در صورتی که شرایط خاصی را که در «قانون اتباع خارجی دانمارک» بیان شده برآورده نمایید، می توانید خانواده خود را نیز به خود ملحق کنید. می توانید همسر، شریک قانونی یا فرزندان زیر ۱۵ سال را به خود ملحق نمایید. این را به عنوان پیوستن به خانواده می شناسند و نیازمند برآورده شدن چند شرط می باشد. در موارد خاص و هر جایی که به مصلحت فرزندان دانسته شود، فرزندان بالای ۱۵ سال نیز امکان کسب اجازه ملحق شدن به خانواده خود را پیدا می کنند.

الزامات مالی، مسکن و زندگی مشترک
به عنوان مثال برای این که همسر شما جواز اقامت در دانمارک را کسب نماید، باید مسکن مناسبی داشته باشید، هنگامی که همسر شما وارد کشور شد باید با یکدیگر زندگی کنید و باید بتوانید زندگی همسر خود را تامین نمایید. هر دو شما باید بالای ۲۴ سال سن داشته باشید و علاقه شما به دانمارک بیشتر از سایر کشورها باشد. هدف از این الزامات، حصول اطمینان از این مسئله است که خانواده در دانمارک پایه محکمی داشته باشد و از این که افراد خیلی جوان مجبور به ازدواج های ناخواسته شوند، جلوگیری گردد. همچنین یکی از الزامات این است که ازدواج و زندگی مشترک شما حقیقی بوده و صرفا وسیله ای برای گرفتن جواز اقامت برای فرد مورد بحث نباشد.شرایط خاصی در مورد حق پیوستن به خانواده شهروندان اتحادیه اروپا، مثلا شهروندی از یک کشور دیگر اتحادیه اروپا که در دانمارک کار می کند، اعمال می شود. اگر گمان می کنید که تحت پوشش مقررات اتحادیه اروپا هستید، هنگامی که درخواست الحاق خانواده می کنید باید توجه مسئولان را به این مسئله جلب نمایید.برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره الحاق خانواده مطابق با مقررات اتحادیه اروپا و مقررات موجود در «قانون اتباع خارجی دانمارک» به http://www.newtodenmark.dk/family مراجعه فرمایید.

اقامت دائم
شما می توانید یک جواز اقامت موقت یا یک جواز اقامت با گزینه اقامت دائمی را کسب نمایید. اگر به عنوان یک پناهجو یا به دلیل ملحق شدن به خانواده وارد دانمارک شده اید، بطور عادی جواز اقامت موقت به شما داده می شود که بعدا می توان آن را به اقامت دائم تمدید نمود.اگر جواز اقامتی دارید که بتوان آن را به اقامت دائم تمدید نمود، میتوانید با برآورده شدن شرایط خاصی بعد از گذشت چند سال جواز اقامت دائم را کسب نمایید.از آن جمله برای جذب در جامعه دانمارک باید تلاش کنید.باید سخت تلاش کنید.این ممکن است شامل این باشد که شغلی داشته باشید یا برای مدتی کار کنید، در یکی از آزمون های زبان دانمارکی قبول شوید، بیش از مبلغ مشخصی به دولت بدهکار نباشید یا مرتکب جرمی جدی نشده باشید.

جوازهای اقامت دائم برای اتباع اتحادیه اروپا
طبق مقررات خاص اتحادیه اروپا، اتباع این اتحادیه و خانواده آنها امکان کسب اقامت دائم بعد از پنج سال اقامت قانونی در دانمارک را دارند. با ورود به http://www.newtodenmark.dk/eu می توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.«خدمات اتباع خارجی» و ادارات منطقه ای امور دولتی می توانند درباره حقوق شما در ارتباط با اقامت دائم، به شما مشاوره دهند. شما را به http://www.newtodenmark.dk/eu ارجاع می دهیم.

از دست دادن جواز اقامت
اگر شرایط صدور جواز اقامت موقتی ادامه پیدا نکند، «خدمات اتباع خارجی» می تواند آن جواز را لغو نماید. به عنوان مثال اگر شما با همسر خود ملحق شده باشید ولی دیگر به طور مشترک با او زندگی نکنید، ممکن است حق خود را برای جواز اقامت از دست بدهید. با این حال اگر همسر خود را به این دلیل ترک کنید که با شما خشونت داشته است و اگر به اندازه ای در دانمارک مدت طولانی زندگی کرده اید که ارتباطات محکم دیگری با این کشور برقرار کرده اید یا اگر به دلیل ترک شریک خود به دلیل خشونت قادر نباشید به وطن خود بازگردید، می توانید جواز اقامت خود را حفظ نمایید.اگر جواز اقامت خود را به روش های غیرقانونی به دست آورده باشید یا اگر به عنوان عنصر نامطلوب به نظام اطلاعاتی شنگن* گزارش شده باشید، خطر لغو جواز اقامت شما وجود دارد. این مقررات صرف نظر از این که جواز اقامت موقتی یا دائم باشد، اعمال می شود.اگر فردی، دیگر از مقررات اتحادیه اروپا پیروی نکند یا اگر افراد از حق خود سوء استفاده کنند، اقامت موقت شهروند اتحادیه اروپا در دانمارک نیز می تواند لغو شود.

بازگشت امن به وطن
اگر به عنوان یک پناهجو وارد دانمارک شده باشید، در صورتی که شرایط در وطن شما به گونه ای تغییر کند که بازگشت شما بدون خطر باشد، جواز اقامت شما می تواند لغو شود.در این شرایط می توانید درخواست کمک مالی بازگشت به وطن نمایید. دراین مورد در فصل ۱۳ زیر عنوان "بازگشت به وطن" مطالب بیشتری خواهید یافت.

خروج از کشور
اگر برای تعطیلات به وطن زادگاه خود مسافرت کنید، این کار بر امکان تداوم اقامت شما در دانمارک تاثیر خواهد گذاشت.اگر خانه خود در دانمارک را رها کنید، یا بین ۶ تا ۱۲ ماه در خارج از این کشور اقامت کنید، جواز اقامت شما بدون در نظر گرفتن این که دائم یا موقت باشد، فسخ خواهد شد. این که مهلت شما ۶ یا ۱۲ ماه باشد به نوع جواز اقامتی که دارید و این که چه مدت در دانمارک زندگی کرده باشید، بستگی دارد.

اخراج
اگر در ارتکاب یک جرم جدی گناهکار شناخته شوید، ممکن است جواز اقامت خود را از دست بدهید و از کشور اخراج شوید.شهروند جدید در دانمارک
بعد از دریافت جواز اقامت در دانمارک، می توانید زندگی جدید خود و شناخت با جامعه دانمارک را آغاز کنید. می توانید همشهریان جدید خود را در محل زندگی، در انجمن ها، در کتابخانه ها و بعد از پیدا کردن شغل در محل کار ملاقات نمایید.

دریافت شماره شخصی
بعد از دریافت جواز اقامت، باید در دفتر ثبت احوال عمومی دانمارک ثبت شوید. این کار در شهرداری که در آن زندگی می کنید انجام می شود. اگر یک جواز اقامت با عنوان پناهجو دریافت نمایید، شهرداری یا خدمات مهاجرتی ثبت نام شمارا پیگیری میکنند. بعد از این که نام شما ثبت شد، خود به خود یک شماره شخصی به شما تعلق میگیرد. این شماره از تاریخ و سال تولد شما همراه با چهار عدد منحصر به فرد تشکیل شده است. شماره ثبت هویت می تواند شبیه به این باشد: ۲۳ (روز) ۰۴ (ماه) ۵۴ (سال) - ۳۴۷۶. برای خانم ها، عدد آخر همیشه زوج (در این مورد ۶) و برای آقایان این عدد فرد است.هنگامی مراجعه با موسسات و مراجع رسمی، باید از شماره شخصی خود استفاده کنید.به شما یک کارت بیمه درمانی داده میشود.به محض این که نام شما در شهرداری ثبت شد، یک کارت بیمه درمانی دریافت خواهید نمود. کارت بیمه یک کارت پلاستیکی زردرنگ می باشد که در زمان ملاقات با دکتر یا مراجعه به بیمارستان باید آن را همراه خود داشته باشید. در این مورد در فصل ۱۱ زیر عنوان "سلامت و بیماری" بیشتر توضیح داده شده است.

کمک برای ترجمه
اگر هنوز نمی توانید به زبان دانمارکی صحبت کنید، در بسیاری از مواقعی که نیاز به برقراری ارتباط با شهرداری خود یا مراجع رسمی دیگری دارید، امکان استفاده از کمک مترجم وجود دارد. تشخیص نیاز به مترجم بر عهده مراجع رسمی است. همچنین سفارش مترجم نیز بر عهده آنان می باشد.مترجم بی طرف است.به شما مترجمی پیشنهاد می شود تا از وی استفاده کنید. مترجم وظیفه دارد همه چیز را با بیشترین دقت ممکن ترجمه نماید و حق ندارد تعمدأ چیزی را حذف کند. مترجم موظف به رازداری است و باید بیطرف و بی غرض باشد. او تنها اجازه دارد به منظور روشن کردن سوء تفاهم ها وارد بحث شود.

توصیه های خوب درباره استفاده از مترجم:
طرف صحبت تان شخصی که واقعا مخاطب شمااست باشد نه مترجم.
آهسته و واضح صحبت کنید.
فقط مطالبی را که می خواهید مترجم انتقال دهد، بیان نمایید.
تدریس زبان دانمارکی و موضوعات اجتماعی برای بزرگسالان

اگر بالای ۱۸ سال هستید، جواز اقامت در دانمارک را دارید و شماره ثبت هویت به شما داده شده است، حق دریافت سه سال تحصیل دانمارکی را دارید. تحصیل دانمارکی شامل تدریس زبان دانمارکی و موضوعات اجتماعی دانمارک می شود.شهرداری شما موظف می باشد که زمینه تدریس زبان دانمارکی را به شما حداکثر تا یک ماه بعد از درخواست شما فراهم آورد. تدریس زبان می تواند در یک مرکز زبان یا در یک مرکز آموزش زبان دانمارکی تایید شده دیگر انجام شود.تا زمانی که در آزمون زبان دانمارکی قبول نشده اید، حق دریافت تدریس زبان دانمارکی برای شما محفوظ است. با این حال کار تدریس باید در یک دوره سه ساله انجام شود.

آموزش همراه با کار

تدریس زبان دانمارکی باید در یافتن سریع کار، که اگر تا حال شاغل کاری نشده اید، شما را کمک کند. شما می توانید آموزش خود را با کار، دوره های کار آموزی و آموزش های دیگر ترکیب کنید. در مورد شروع به کار می توانید اطلاعات بیشتری در فصل ۸ زیر عنوان "زندگی کاری" کسب نمایید.

سه نوع برنامه تحصیل دانمارکی

سه نوع برنامه تحصیل دانمارکی وجود دارد. مرکز زبان سعی می کند شما در برنامه ای ثبت نام کنید که برای اهداف و توانایی های شما مناسب ترین باشد.

برنامه تحصیل دانمارکی ۱
برنامه تحصیل دانمارکی ۱ برای افرادی است که نوشتن و خواندن با زبان مادری خود را فرانگرفته اند. این برنامه بیشتر به زبان گفتاری تاکید دارد. ولی نوشتن و خواندن متن های ساده را نیز به شما یاد می دهد. هدف این است که شما را قادر سازند، بتوانید کارهایی بدون نیاز به مهارت پیدا کنید، طوری که بتوانید مانند یک شهروند فعال در دانمارک زندگی خود را تامین کنید.

برنامه تحصیل دانمارکی ۲
این برنامه برای افرادی است که دوره کوتاهی به مدرسه رفته اند یا کسانی که دارای مهارت های آموزشی اولیه از کشور زادگاه خود می باشند. در این برنامه درک کردن، صحبت کردن و خواندن به زبان دانمارکی را یاد خواهید گرفت، طوریکه بتوانید در محل کار و در امور روزمره خود از عهده امور مربوط به خود برآید. همچنین می توانید به نوشتن متون ساده دانمارکی بپردازید. هدف ازاین برنامه کمک به شما برای پیدا کردن هر چه سریع تر کار می باشد، تا توانسته باشید شهروند فعالی در دانمارک باشید.بعد از تکمیل برنامه تحصیل زبان دانمارکی، که به اندازه کافی زبان دانمارکی یاد گرفتید، میتوانید که در یکسری دوره های آموزشی معمولی همپای سایر دانمارکی ها شرکت کنید.

برنامه تحصیل دانمارکی ۳
این برنامه برای اشخاصی است که آموزش های متوسط تا طولانی مدت را گذرانده باشند، مانند آموزش های حرفه ای، دیپلم یا اشخاص دارای تحصیلات عالی. سرعت و سطح آموزش در این برنامه بالاتر از برنامه تحصیل دانمارکی ۲ می باشد، که در این دوره اطلاعات کلی در مورد فرهنگ، تاریخ و جامعه دانمارک را بدست می آورید. هدف از آن کمک برای پیدا کردن هر چه سریع تر کار یا پیگیری تحصیلات بیشتر است تا شهروند فعالی در دانمارک باشید.

فرهنگ و شرایط اجتماعی

در تمام این سه برنامه آموزشی، علاوه بر فراگیری زبان، آموزش هایی نیز در زمینه فرهنگ و شرایط اجتماعی دانمارک کسب خواهند نمود. به عنوان مثال در این برنامه ها به موضوعاتی مانند جامعه مرفه، مردم سالاری، بازار کار و کاریابی نیز پرداخته می شود.

امتحانات نهائی
برنامه های تحصیل دانمارکی ۱ و ۲ را می توان با امتحانات مهارت دانمارکی ۱ و ۲ به پایان رساند. برنامه تحصیل دانمارکی ۳ با «آزمون مهارت دانمارکی ۳» یا «امتحان تحصیلات» به پایان می رسد. قبولی در امتحان تحصیلی، پیش نیازی برای شروع چند برنامه آموزشی عالی است.

هزینه تحصیلات چقدر است؟
شهرداری هزینه تحصیل دانمارکی شما را پرداخت می نماید. شهرداری شما ممکن است برای شرکت در کلاس تقاضای شهریه نماید. با این حال اگر زبان دانمارکی به عنوان بخشی از برنامه مقدماتی به شما تدریس شود، شهریه شامل شما نخواهد شد. در این مورد شهرداری درخواست شهریه نخواهد نمود. در بخش بعدی در مورد برنامه مقدماتی و قرارداد جذب در جامعه مطالب بیشتری خواهید خواند.


فراگیری زبان درهای زیادی را به روی شما خواهد گشود
"هنگامی که دانمارکی صحبت می کنید، درهای بیشماری به روی شما گشوده خواهد شد. به جای اینکه داخل خانه بنشینید و احساس کنید که عمرتان تلف می شود، بیرون می روید و با دیگران معاشرت خواهید نمود. هیچکس دوست ندارد عمر خود را تلف کند. در مدرسه زبان، علاوه بر یادگیری زبان و گذراندن آزمون مهارت دانمارکی ۳، چیزهای زیادی درباره جامعه دانمارک آموختم و برای گردش به موزه ها و مکان های مختلف رفتم. همچنین یکی از بهترین دوستان خود را ملاقات کردم."

برنامه مقدماتی و قرارداد جذب در جامعه
اگر یک پناهجو هستید یا به خانواده خود ملحق شده اید و تبعه کشوری خارج از اتحادیه اروپا و کشور های اسکاندیناوی هستید، توسط شهرداری یک برنامه مقدماتی به شما پیشنهاد میشود و با یکدیگر بر سر محتوای برنامه مقدماتی توافق خواهید نمود.این توافق باید شکل یک قرارداد جذب در جامعه را به خود بگیرد. برنامه مقدماتی شامل آموزش زبان دانمارکی - و در صورت لزوم- چند موضوع دیگر است که به شما کمک می کند کاری پیدا نمایید یا یک برنامه آموزشی را آغاز کنید که صلاحیت های لازم برای پیدا کردن کار را برای شما فراهم نماید.اما برنامه مقدماتی و امضای قرارداد جذب در جامعه، به تمام اعضای خانواده ای که به شما پیوسته اند، ارائه نمی شود. اگر جواز اقامت فردی که به او ملحق شده اید در ارتباط با یک شغل خاص مانند پژوهشگر، دانشجو، کارمند یا مامور اعزامی سفارت باشد، برنامه مقدماتی یا قرارداد جذب در جامعه به شما پیشنهاد نخواهد شد. ولی می توانید در آموزش زبان دانمارکی و سایر دوره های اجتماعی معمولی شرکت نمایید.تصمیم گیری در مورد این که آیا تحت پوشش «قانون اتباع خارجی دانمارک» قرار بگیرید و در نتیجه واجد شرایط برنامه مقدماتی و قرارداد جذب در جامعه شوید، بر عهده «خدمات اتباع خارجی» می باشد.

قرارداد جذب در جامعه- یک توافقنامه اجباری
قرارداد جذب در جامعه یک توافقنامه اجباری بین شما و شهرداری شما می باشد. به همین دلیل باید همراه با هم آن را تدوین نمایید. این قرارداد حاوی طرحی برای سه سال اول زندگی شما در دانمارک است. به همین دلیل نیز برای شما به عنوان یک شهروند جدید بسیار اهمیت دارد.قرارداد باید محتوی برنامه مقدماتی شما را مشخص کند. به عنوان مثال میتوان از سطح برنامه تحصیل دانمارکی، فعالیت هایی که برای آغاز تحصیل یا کار به آن نیاز دارید، نام برد. هدف این قرارداد این است که شما را هر چه سریع تر به بخش فعالی از جامعه دانمارک تبدیل نماید و تضمین کند که می توانید زندگی خود را تامین کنید.

پیش از پایان ماه اول
این قرارداد باید قبل از پایان اولین ماه از زمانی که شهرداری مسئولیت برنامه مقدماتی شما را پذیرفت، تدوین شود.

ارائه تقاضا برای قرارداد
قرارداد جذب در جامعه یک ابزار مشترک بین شما و شهرداری شما می باشد. به همین دلیل است که باید تقاضاهای خود را برای درج در قرارداد طرح نمایید. قرارداد شما باید حاوی فهرست فعالیت هایی باشد که شما را در برآورده شدن آرزو های تان کمک کند، که چی تحصیلی را میخواهید شروع کنید، یا کسب و کار خود را داشته باشید، یادر یگ موسسه استخدام شوید.

در صورت شاغل بودن
اگر شاغل هستید، این قرارداد باید تضمین نماید که در حالی که شغل خود را حفظ می کنید، آموزش زبان دانمارکی را نیز دریافت نمایید. آموزش زبان می تواند در بعد از ظهر یا هنگام غروب، به عنوان مثال در ساعات بیکاری شما انجام شود.قرارداد را می توان تغییر داد.شهرداری شما باید به طور پیوسته بر قرارداد نظارت داشته باشد. ضمن اینکه شما تجارب و صلاحیت های جدیدی کسب می کنید یا اهداف جدیدی برای آینده خود در نظر می گیرید، می توانید پیشنهاد دهید که فعالیت های توافق شده در قرارداد تغییر کنند.

بازگشت به وطن
قرارداد می تواند این حقیقت را نیز به حساب آورد که شما ممکن است هر زمانی که شرایط اجازه دهد بخواهید به وطن خود بازگردید. به عنوان مثال، می توان در قرارداد تصریح کرد که شما مهارت ها و صلاحیت هایی را کسب کنید که در زمان بازگشت به وطن، مفید تشخیص داده شوند. در این مورد در فصل ۱۳ زیر عنوان "بازگشت به وطن" مطالب بیشتری خواهید یافت.

اظهارنامه در خصوص جذب در جامعه و شهروندی فعال.به عنوان بخشی از قرارداد جذب در جامعه، باید اظهارنامه ای در خصوص جذب در جامعه و شهروندی فعال امضا نمایید.منظور از این اظهارنامه، آگاه کردن شما از یکسری ارزش ها و مقررات در جامعه دانمارک می باشد. از این طریق درخواهید یافت که جامعه از شما به عنوان یک شهروند جدید چه انتظاراتی دارد. این کتاب بسیاری از موضوعاتی این اظهارنامه را تشریح و تکمیل می کند.

نکات مهمی درمورد اقامت شما در دانمارک
برنامه مقدماتی یک پیشنهاد انتخابی برای شما است، ولی پیروی از این قرارداد برای فراهم نمودن زمینه دریافت جواز اقامت دائم در آینده مهم است.
حداکثر سه سال
برنامه جذب در جامعه که شامل برنامه تحصیل دانمارکی می شود، رایگان است ولی حداکثر سه سال ادامه می یابد.

اطلاعات بیشتر
از شهرداری خود می توانید اطلاعات بیشتری در مورد قرارداد جذب در جامعه، اظهارنامه مربوط به جذب در جامعه و شهروندی فعال به دست آورید. با مراجعه به http://www.nyidanmark.dk/integrationskontrakt می توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

کمک مالی مقدماتی
اگر تحت برنامه مقدماتی قرارگیرید و نتوانید بلافاصله شغلی پیدا کنید یا همسری نداشته باشید که زندگی شما را تامین کند، آن گاه مشمول دریافت کمکهای مالی خاصی می شوید. این کمک مالی، کمک مالی مقدماتی نامیده می شود. برای مطالبه کمک مالی مقدماتی، باید در فعالیت های برنامه مقدماتی شرکت کنید و برای رفتن به بازار کار آماده باشید. آماده بودن برای رفتن به بازار کار، یعنی فعالانه در جستجوی کار باشید و در صورتی که کاری به شما پیشنهاد شد آن را قبول نمایید. در غیر این صورت شهرداری می تواند کمک مالی مقدماتی شما را متوقف کند.

تابعیت دانمارک
فرزندان خانواده هایی که ازدواج کرده اند و یکی از آنها دانمارکی است به محض تولد، خود به خود تابعیت دانمارک را دریافت خواهند نمود. اگر زن و شوهر ازدواج نکرده باشند ولی مادر دانمارکی باشد، همین مقررات در مورد فرزندان آنها صادق می باشد.اگر فقط پدر دانمارکی باشد، فرزند تنها در صورتی خود به خود تابعیت دانمارک را دریافت خواهد نمود که در دانمارک به دنیا آمده باشد. اگر زن و مرد قبل از اینکه سن فرزند آنها به ۱۸ برسد با هم ازدواج کنند بازهم همین مقررات حاکم است.

درخواست تابعیت دانمارکی
به محض این که به سن ۱۸ سالگی رسیدید، می توانید برای تابعیت دانمارکی درخواست نمایید. این درخواست را باید به پلیس شهرداری که در آن زندگی می کنید، تسلیم نمایید. پلیس می تواند به شما بگوید که طی شدن مراحل درخواست معمولا چقدر طول می کشد.

پارلمان تصمیم می گیرد
تصمیم گیری در مورد پذیرش تابعیت یک فرد بر عهده پارلمان است. این کار با استفاده از یک قانون خاص انجام می گیرد که پارلمان دانمارک سال دو بار آن را تصویب می کند. برای کسب تابعیت دانمارکی، باید شرایط خاصی را که توسط پارلمان تعیین شده، برآورده نمایید.باید زبان دانمارکی را یاد بگیرید و یک آزمون خاص حق تابعیت را بگذرانید.باید از یک مرکز زبان یا موسسه آموزشی دیگر مدرکی بگیرید که ثابت کند شما امتحان تحصیل دانمارکی ۳ یا یک امتحان معادل با آن را گذرانده اید. به عنوان مثال این مدرک می تواند مدرک قبولی در امتحان مدرسه ابتدایی، دبیرستانی و یا آموزش فنی - حرفه ای باشد. برای قبولی در آزمون خاص قبل از کسب تابعیت دانمارکی باید به اندازه کافی درباره فرهنگ، تاریخ و شرایط اجتماعی دانمارک بیاموزید. این آزمون، آزمون حق تابعیت نامیده می شود.اگر بدون تابعیت یا ******** هستید، باید هشت سال در دانمارک زندگی کرده باشید.اگر مهاجر هستید، باید جواز اقامت دائم داشته و نه سال در کشور زندگی کرده باشید.باید بتوانید زندگی خود را تامین کنید و ثابت کنید که این توانایی را چهار سال از پنج سال گذشته داشته اید. به شما اجازه داده می شود مبالغ کمتری از دولت دریافت کنید که ارتباطی با حمایت ندارد. این مبالغ می تواند کمک های خاصی به منظور هزینه های تردد، درمان بیماری، دارو، هزینه های دندانپزشکی یا هزینه های نقل مکان باشد. دریافت کمک هزینه تحصیلی از دولت، حقوق بازنشستگی پیش از موعد، و حقوق بازنشستګی معمولی، یا حمایت از طرف همسر، مانع دست یابی شما به تابعیت دانمارکی نمی شود.نباید به دولت بدهی معوقه داشته باشید.باید اظهار کنید که مرتکب جرمی بر ضد امنیت کشور نشده اید.اگر مرتکب جرمی شده باشید، ممکن است قبل ازاین که تبعه دانمارک شوید مجبور شوید منتظر بمانید. این امر به ماهیت جرم بستگی دارد.اگر در یک جرم بسیار جدی گناهکار شناخته شوید، نمی توانید تابعیت دانمارکی را بدست آورید.با ورود به http://www.newtodenmark.dk/nationality می توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

تابعیت با اظهارنامه
می توانید با یک اظهارنامه تبعه دانمارک شوید، اگر:
اگر تبعه یکی کشورهای اسکاندیناوی باشید.
قبلأ تبعه دانمارک بوده باشید.
اطلاعات بیشتر و یک فرم درخواست را می توانید از اداره منطقه ای امور دولتی در شهری که زندگی می کنید به دست آورید.

گذرنامه دانمارکی
بعد از اینکه تابعیت دانمارک را دریافت نمودید، یک گذرنامه دانمارکی به شما داده خواهد شد، و حق رأی و شرکت در انتخابات پارلمانی را به دست می آورید.
برگرفته از سایت:NEW TO DENMARK
ناشر: وزارت امور پناهندگان، مهاجران و جذب در جامعه

مهاجر سرا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1149
ديروز2009
اين هفته8537
اين ماه28466
در كل1394115

Who Is Online

Guests : 83 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)