حکم محکمه: کشورهای اروپایی مکلف به صدور ویزای بشردوستانه نیستند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

محکمه عالی اروپا روز سه شنبه خلاف خواست سارنوال کل فیصله کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مکلف به صدور ویزای بشردوستانه نیستند. به این ترتیب، این محکمه درخواست یک خانواده مهاجر سوریایی را رد کرد.

 

Der Europäische Gerichtshof in Luxemburg (picture-alliance/dpa/T. Frey)

 

محکمه عالی اروپا در لوکزامبورگمهاجرین بازهم مثل گذشته حق دریافت ویزای بشردوستانه را برای سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ندارند. براساس حکم محکمه عالی اروپا که امروز سه شنبه (هفتم مارچ) صادر شد، مهاجرین از امکان قانونی جدید برای سفر به اتحادیه اروپا برخوردار نیستند.

چنانچه قاضیان در لوگزامبورگ فیصله کرده اند، این مربوط به تصمیم آزادانه هر کشور عضو اتحادیه اروپا است که براساس قانون داخلی اش تصمیم بگیرد که آیا به مهاجرین مواجه با تهدید به شکنجه و مرگ ویزای بشردوستانه بدهند یا نه. بر اساس قانون اتحادیه اروپا، این کشورها مکلف به صدور ویزای بشردوستانه به مهاجرین نیستند.

به این ترتیب دعوای یک خانواده سوریایی از حلب با سه کودک اش رد شد. آنها در سفارت بلجیم در بیروت برای مدت ۹۰ روز تقاضای یک ویزای بشردوستانه را کرده بودند با این دلیل که در سوریه آنها با خطر شکنجه و مرگ مواجه هستند. آنها با چنین ویزایی می خواستند به صورت قانونی به بلجیم سفر کنند تا در آنجا تقاضا پناهندگی بدهند.

"وضعیت فاجعه بار"

اداره امور خارجی بلجیم در برابر محکمه استدلال کرده بود که این خانواده می خواهد زمان طولانی تر از مدت ۹۰ روزه در بلجیم اقامت کند، چون بالاخره این خانواده سوریایی می خواهد در آنجا تقاضای پناهندگی بدهد.

این اداره می افزاید که افزون برآن دولت های اتحادیه اروپا مکلف نیستند که همه انسان هایی را بپذیرند که در یک وضعیت فاجعه بار زیست می کنند.

سارنوال مسئول در اتحادیه اروپا طی یک تصدیقنامه این دلیل را رد کرده است. او نوشته است که دستیابی به ویزای ملی با دستور اتحادیه اروپا تنظیم می شود. به این وسیله منشور قانون اساسی اتحادیه اروپا نیز معتبر است که حق دستیابی به پناهندگی را مشخص می کند و شکنجه و دیگر شیوه های غیر انسانی و خلاف کرامت بشری را منع می کند.

 سارنوال محکمه عالی اروپا با این دلیل، بر خطرهای واقعی برای خانواده سوریایی تاکید کرده است. به این وسیله او خواسته بود که یک دولت عضو اتحادیه اروپا در چنین مواردی، ویزای سفر را برای حفاظت از مهاجر مورد نظر صادر کند تا در اروپا پناهندگی بیابد.

dw/hm

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1153
ديروز2009
اين هفته8541
اين ماه28470
در كل1394119

Who Is Online

Guests : 95 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)