نشست نمایندگان شورای جهانی هزاره با اداره مهاجرت ملل متحد در یونان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

نشست نمایندگان شورای جهانی هزاره با مقامهای ارشد اداره امور مهاجرت ملل متحد در یونان و تلاشها برای معرفی وضعیت و شرایط دشوار هزاره ها در داخل افغانستان و کشور های بیرونی

Henkilön ‎World Hazara Council شورای جهانی هزاره‎ kuva.

 

به نقل از منابع شورایی جهانی ؛ روزچهارشنبه ١٥/٣/٢٠١٧ نشست هاي رسمی و جداگانه ای میان اعضای شورای جهانی هزاره و خانم "پوليكسيني پاسا" نماينده سازمان ملل در أمور پناهندگان در يونان، خانم "إلينا پتريكي" مسئول روابط وزارت أمور پناهندگان و اقاي "ادوارد ألبرت هال" مسئول رسيدگي به پرونده هاي پناهجويان در اداره مهاجرت كشور يونان در آتن پايتخت آن كشور صورت گرفت.

در این نشست نمایندگان شورای جهانی هزاره‌ در مورد وضعيت هزاره ها در اافغانستان و مهاجرين افغانستان به خصوص مهاجرین هزاره در يونان توضیح دادند.

عصمت امين نماينده شوراي جهاني هزاره وضعيت هزاره ها را در افغانستان آسيب پذير دانسته و خاطر نشان ساخت، مطابق اماري كه وجود دارد تعداد پناهجويان هزاره در اروپا بيشتر از ساير اقوام افغانستان است. هزاره ها به دلایل متعددي وادار به ترك كشور شان ميشوند . دليل عمده مهاجرت هزاره ها عدم امنيت ، تبعيض سيستماتيك و تهديد هاي جدي امنيتي از طرف گروه افراطي مانند داعش و طالب ميباشد.

راحله محبي فعال حقوق بشر در مورد وضعيت پناهجويان در يونان گفت: متاسفانه پناه جويان در يونان با مشكلاتي فراواني روبرو هستند. مراقبت هاي صحي و درماني به شكل درست صورت نميگيرد، امكانات خيلي ناچيزي در قسمت مسائل درماني وجود دارد ، وضعيت زندگي در كمپ ها تاسفبار است . دولت در قسمت ادغام مهاجرين در جامعه يونان هيچ توجه نكرده است .

آقاي طاهر عليزاده ضمن تاكيد بر مشكلات مهاجرين اضافه كرد كه پرونده هاي مهاجرين به شكل درست بررسي نميگردد و اغلب مردم قادر به دست رسي به مراجع مسئول نيستند.

خانم پوليكسيني ضمن خوش امد گويي نمايندهاي شوراي جهاني هزاره تأييد كرد كه مطابق گزارش هاي سازمان ملل، وضعيت هزاره ها در افغانستان مناسب نيست . وي وضعيت پناهجويان هزاره دريونان را قناعت بخش ندانسته تاكيد كرد كه متاسفانه دولت يونان درين قسمت به دلایل مختلفي كوتاهي نموده است.

ايشان خاطر نشان ساخت كه دفتر UNHCR در يونان به عنوان يك نهاد بين المللي مدافع حقوق پناهجويان همواره تلاش كرده است تا دولت يونان را وادار به انجام مسئوليت هاي شان درقبال پناهجويان بسازد. خانم پوليكسيني وعده سپرد تا با همكارانش در قسمت بهبود بخشيدن وضعيت زندگي مهاجرين در كمپ ها و هم چنان بهبود بخشيدن امكانات درماني براي پناهجويان تلاشهاي بيشتري كند.

نمايندگان شوراي جهاني هزاره در ملاقات جداگانه باخانم إلينا پتريكي مسئول روابط عمومي اداره أمور مهاجرين يونان و همچنان اقاي ادوارد رابرت هال مسئول رسيدگي به پروندهاي پناه جويان در يونان در مورد وضعيت هزاره ها در افغانستان و هم چنان وضعيت پناهجويان هزاره در يونان بحث و تبادل نظر كردند.

خانم پتريكي ضمن خوش آمد گوي نماينده هاي شوراي جهاني هزاره گفت ،" آمار پناهجويان هزاره در طول دوسال اخير نسبت با ساير اقوام دريونان بيشتر شده است". ايشان علاوه كردند كه با توجه به شناختي كه از هزاره ها دريونان به دست اورده ايم ، هزاره ها مردمان آرام و صلح دوستي هستند.

عصمت امين ضمن قدرداني از خانم پتريكي از شناخت هزاره ها گفت ."تعداد هزاره ها نه تنها در يونان بلكه در ساير كشورهاي اروپا نيز بيشتر از ساير اقوام است كه اين خود نشان دهنده آسیب پذیری وضعیت هزاره ها در داخل افغانستان ميباشند. برعلاوه حملات تروريستي و گروگانگيري كه از جانب گروهاي افراطي طالبان و داعش بالاي هزاره ها صورت ميگيرد متاسفانه دولت افغانستان نيز هيچ نوع توجهي در مورد فراهم كردن امنيت براي هزاره ها نميكند كه اين خود نشانه ای تبعيض اشكار عليه هزاره ها ميباشد . به عنوان نمونه بی توجهی حکومت مبنی بر تامین امنیت تظاهرات ملیونی و صلح آمیز هزازه ها موجب شد که مظاهره کنندگان مورد حمله تروریستی قرار گیرند و باعث كشته و زخمي شدن بيشتر از چهار صد جوان هزاره در دهمزنگ شوند . علاوه بر ان در مراسمي كه قرار بود به خاطر شهادت شهيد مزاري در كابل گرفته شود گارنيزيون كابل بافرستادن مكتوب رسمي از فراهم كردن امنيت مراسم عملا خودداري كرد.

عصمت امين در مورد اخرين گزارش وزارت خارجه امريكا در مورد تبعيض سيستماتيك عليه هزاره ها اشاره كرد و افزود . اين گزارش براي هزاره از اهميت بسيار مهمي برخوردار است چون براي اولين بار نهادهاي معتبر غربي تبعيض سيستماتيك عليه هزاره ها را در افغانستان تأييد ميكنند.

شوراي جهاني هزاره به عنوان نهاد مسئول در قبال مدافع حقوق بشری هزاره ها در خارج از افغانستان تلاش دارد تا با فراهم كردن مدارك معتبر در مورد وضعيت هزاره ها در افغانستان براي مقامات مسئول پناهجويان در اروپا، آنها را وادار كنند تا در مورد پناهجويان هزاره در اروپا واقعيت هاي داخل جامعه افغانستان را در نظر بگيرند.

راحله محبي با تاكيد بر شرایط دشوار هزار ها در افغانستان علاوه كرد كه هزاره به خاطر مسائل اعتقادي شان و هم چنان به خاطر حمايت شان از روند دموكراسي در افغانستان هميشه در معرض تهديد قرار دارند . راهاي مواصلاتي با ولايات ها اكثرن نا أمن است وامكان مسافرت از يك شهر به شهر ديگر مشكل و حتي ناممكن ميشود.

خانم محبي تاكيد كرد كه شوراي جهاني هزاره آماده است تا إسناد و مدارك معتبر در مورد هزاره ها را در اختيار اداره أمور مهاجرت يونان قرار دهد.

طاهر عليزاده ضمن توضيح مشكلات پناهجويان هزاره در يونان تاكيد كرد كه روند رسيدگي به پرونده هاي مهاجرين در يونان قناعت بخش نبوده و مهاجرين از عدم توجه به سرنوشت شان ناراضي هستند.

اقاي ألبرت هال با إظهار خورسندي از ملاقات با نماينده هاي شوراي جهاني هزاره گفت كه در مورد وضعيت هزاره ها در داخل افغانستان كاملا آگاه است . اقاي رابرت هال گفت ."هزاره در افغانستان متاسفانه نسبت با ساير اقوام وضعيت مناسبي ندارند و اين مشكل يك مشكل جديد نه بلكه يك مشكل تاريخي است. ما ميدانيم كه هزاره ها مشكلات متعدي دارند، از تبعيض سيستماتيك گرفته تا تهديد طالبان و حتي مشكلات طولاني كه با كوچي ها دارد. وی علاوه كرد كه رويداد هاي افغانستان به خصوص هزاره ها را هميشه تعقيب ميكند و علاقه مند است ". آنها تاكيد كردند كه از فراهم كردن مدارك و گزارشهاي جديد توسط شوراي جهاني در مورد هزاره ها استقبال ميكند و از انها در بررسي پروندهاي پناه جويان هزاره استفاده خواهد كرد.

اقاي رابرت هال علاوه كرد كه شرايط پذيرش پناهندگان در يونان با توجه به امكانات كمي كه وجود دارد خيلي هم مشكل نيست. مهم اينست كه پناه جويان هزاره قبل از در خواست پناهندگي قوانين مهاجرت در يونان را مطالعه نموده و مطابق اين قوانين در خواست پناهندگي خودرا ارئه كنند. قرار شد در نشست های بعدی روی این مسایل به‌گونه ای ژرفتر‌گفتگو و راه های حل آنرا دریابیم.

Henkilön ‎World Hazara Council شورای جهانی هزاره‎ kuva.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1452
ديروز2274
اين هفته4851
اين ماه24780
در كل1390429

Who Is Online

Guests : 94 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)