در خواست پناهندگی در سوئدن

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
گزارش زیر در مورد شیوه ی درخواست پناهندگی در سوئدن می باشد و همه ی این اطلاعات برگرفته از سایت اداره مهاجرت سوئدن می باشد.

www.migrationsverket.sehttp://www.cheraq.net/22/swedenflag.jpg

0771-235 235

فیلم در این رابطه:

http://www.migrationsverket.se/Other-languages/yh-dry/m-dr-mwrd-tqaday-pnahndgy-dr-sw-y-dn.html

شما که درخواست پناهندگی در سوئد می کنید!

مقرارت مربوط به اینکه چه کسی حق گرفتن پناهندگی در سوئد را دارد در معاهده پناهندگی سازمان ملل متحد و قانون سوئد نوشته شده است.این اداره کل امور مهاجرت است که به درخواست  پناهندگی شما رسیدگی می کند. شما برای درخواست پناهندگی می توانید به همه ی شعبه های اداره مهاجرت در شهر های مختلف اقدام کنید.

دلایل پناهندگی

کشور سوئدن زیر معاهده پناهندگی سازمان ملل متحد و مقررات مشترک کشورهای مشترک اروپا را امضا کرده است. این بدین معنی است که سوئد باید کلیه درخواستهای پناهندگی را انفرادی بررسی کند. سوئد باید به شما که پناهنده هستید و یا اینکه احتیاج به محافظت به دلایل دیگری دارید اجازه اقامت بدهد. اداره مهاجرت در درجه اول بررسی می کند که آیا شما پناهنده هستید و بعد از ان نیاز مبرم به محافظت و در آخر احتیاج به حمایت دارید.

پناهنده

بر طبق معاهده پناهندگی، قانون سوئد و مقررات اروپا شما در صورتی پناهنده هستید که با دلایل محکم بخاطر ترس از تعقیب به دلیل:

. نژاد

.ملیت

. برداشت سیاسی یا مذهبی

. جنسیت

. گرایش جنسی

. متعلق به گروه خاصی از جامعه باشید

امکان دارد این تعقیب ها زیر سر اداره های آن کشور باشد. ولی می تواند به اینصورت هم باشد که اداره ها بخاطر تعقیب اشخاص و یا گروه هایی، آن حمایت و حفاظت لازم را از شما نکنند.

حتی اگر وضعیت پناهنده را نداشته باشید بعنوان نیاز به محافظت و یا نیاز به پناهجویی گزینه ای می باشید.

نیاز به پناه گزینه ای

شما بر طبق قانون بعنوان شخص پناجو نیاز به پناهجویی گزینه ای هستید چنانچه در معرض خطر:

. محکوم مجازات به مرگ

. در معرض تنبیه بدنی، شکنجه و یا رفتار و مجازات غیر انسانی و تحقیر امیز

. بعنوان فرد غیر نظامی احتمال آسیب دیدن شدید.

بخاطر برخورد مسلحانه دیگر افراد نیاز به پناهجویی

بر طبق قانون شما جزو دیگر افراد نیاز به پناه به این دلایل هستید که:

. جنگ مسلحانه داخلی یا خارجی و یا به خاطر اختلافات شدید در کشورتان

. احساس ترس از در معرض خطر قرار گرفتن جدی سوئ استفاده

. بخاطر فاجعه طبیعی محیط زیست نمی تواند به کشور خود بر گردید. به عبارت دیگر نیاز به پناهجویی فقط در قانون سوئد است و فقط در سوئد اعتبار دارد.

آیا قبلا در اروپا بوده اید؟

شما باید درخواست پناهندگی را به اولین کشور امنی که وارد می شوید بدهید.بیشتر کشورهای اروپا مقررات مشترکی دارند که چه کشوری به درخواست شما رسیدگی کند. حق بررسی درخواست پناهندگی شما فقط در یکی از این کشورها مجاز است این قوانین و مقررات دوبلین نامیده می شود. اگر به یکی از این کشورها وارد شده و بعد از ان به سوئد امده درخواست پناهندگی کنید، احتمالا مجبور می شوید که به اولین کشور وارد شده باز گردید، شروع کار اداره مهاجرت این است که چه کشوری باید به درخواست شما رسیدگی کند. اثر انگشت شما نشان میدهد که در چه کشوری درخواست پناهندگی ، اجازه اقامت و یا ویزا کرده اید ادراه مهاجرت می تواند ببیند ایا شما در کشور دیگری تحت تعقیب پلیس هستید!

همزمان که شما انگشت نگاری می شوید اداره مهاجرت از شما عکس می گیرد. این عکس برای استفاده در کارتی است که نشانگر متقاضی پناهندگی در سوئد می باشد. این کارت ِال ِام آ نامیده می شود.

# کشورهای ذیل شامل شینگن میباشد:

بلجیم،دنمارک،استونیا،فنلند،فرانسه، یونان، ایسلند، ایتالیا، لتویا،لتونیا، لکزامبورگ/ف مالتا، هالند،ناروی،پولند،پرتگال، سویتزرلند،سلواکیا،سلوانیا،اسپانیا،سوئدن،جمهوری چک،جرمنی،هنگریو استریا

چندین نشست

اگر قرار برین شد که درخواست شما در سوئد رسیدگی شود در طی رسیدگی به درخواستتان از طرف اداره امور مهاجرت حق ماندن در سوئد را دارید.

شما به چندین ملاقات در ادره مهاجرت احضار می شوید. در واحد پذیرش خود مصاحبه ای پیرامون وضعیت خانوادگی، تحصیلی و شغلی خواهید داشت. در مصاحبه پناهندگی شما باید دلیل درخواست پناهندگیتان را توضیح دهید، به این معنی که چرا در سوئد درخواست پناهندگی می کنید. حضور در این نشست ها برای شما بسیار مهم می باشد.

از شما درخواست به شرکت در یک جلسه اطلاعاتی گروهی می شود . در این جلسه اداره مهاجرت انچه را که یک پناهنده مهم است بداند  را توضیح می دهد.بطور مثال اطلاعات می تواند در مورد مسکن، مالی و یا بهداشت و درمان باشد. همچنین در مورد چگونگی روند کاری پناهندگی در سوئد دریافت می کنید. در مورد قوانین، اداره های دیگر و سازمانهای که جهت کمک به پناهندگان فعال هستند اطلاعاتی دریافت می کنید. این اطلاعات بسیار مهم و در مدتی که در انتظار جواب هستید بسیار مهم است و برای شما قابل استفاده می باشد.

شما باید هویت خود را ثابت کنید!

فردی که درخواست پناهندگی می کند باید هویت خود را برای ادراه مهاجرت بازگو کند.اثبات هویت تان بر عهده خود شماست. مفهوم این امر ان است که شما باید اسناد ارائه کنید که نام، تاریخ تولد و تابعیت شما را اثبات کند.

سند مذکور باید عکسدار بوده و توسط مقامات مربوطه صادر شده باشد. اگر هنگام درخواست پناهندگی نمی توانید چنین سندی را ارائه نمایید موظف هستید اینگونه اسناد را در اسرع وقت تهیه کنید.

به این دلیل طی مدت انتظار به شما ماموریت داده خواهد شد که اسناد هویت خود را تهیه نمایید. مفهوم این امر آنست شما باید فعالانه در تشخیص هویت خود اقدام کنید تا هویت شما ثابت گردد.همیشه می توانید با کارکنان اداره مهاجرت تماس بگیرید و انها در انجام ماموریت  تان شما را راهنمایی خواهند کرد.

چرا این امر اهمیت دارد؟

مواردی مشاهده شده که پناهجویان فکر می کنند اثبات هویت آنها عواقب منفی بدنبال خواهد داشت. اداره مهاجرت مایل است به اطلاع شما برساند که اثبات هویت تان به دلایل زیر حائز اهمیت است:

. اگر نتوانید ثابت کنید که نام شما چیست و اهل کدام کشور هستید، ممکن است تشخیص اینکه آیا شما از حق دریافت پناهندگی برخوردار هستید یا نه برای اداره مهاجرت دشوار گردد.

. اگر هویت شما مشخص شده باشد تصمیم در کیس (پرونده) پناهندگی تان سریع تر اتخاذ خواهد شد.

. اگر شما در سوئدن دچار بیماری شدید یا حادثه ای بشوید، اداره مهاجرت باید از هویت واقعی شما اطلاع داشته باشد تا بتواند با خویشاوندن شما تماس بگیرید.

. شما می توانید طی زمانی که منتظر تصمیم گیری در کیس(پرونده) پناهندگی خود هستید کار کنید. شما در این صورت می توانید معافیت از شرط گرفتن اجازه کار () را داشته باشد.

در ملاقات با کارکنان اداره مهاجرت در مورد اقدامات خود بخاطر اثبات هویت تان شرح خواهید داد. اگر از طریق عدم همکاری در تشخیص هویت تان رسیدگی به کیس(پرونده) پناهندگی خود را دشوار کنید، اداره مهاجرت می تواند کمک هزینه روزانه شما را بعضا یا کاملا کاهش دهد.

اگر اجازه اقامت دریافت کنید!

اگر اجازه اقامت دریافت کنید اثبات هویت تان به دلایل زیر حائز اهمیت است:

. شما باید بتوانید اسناد هویت سوئدنی دریافت کنید. شما باید بتوانید یک حساب بانکی باز کنید.

. دیگر لازم نخواهد بود که در پاسپورت اتباع بیگانه یا سند سفر احتمالی شما درج شود که هویت شما نامشخص  است.

.از لغو اجازه اقامت شما به این دلیل که انرا بر اساس اطلاعات نادرست در مورد هویت خود دریافت کرده اید جلوگیری خواهد شد.

. اگر هویت جعلی ارائه کرده باشید و خویشاوندان شما نتوانند قرابت خانوادگی با شما را ثبات کنند برای آنها پیوستن به شما می تواند دشوار شود.

. برای شما دریافت تابعیت سوئدنی دشوار تر خواهد شد( این امر در صورت نامشخص بودن هویت دشوار خواهد شد).

ادامه وظیفه تثبیت هویت

اداره مهاجرت بزودی شما را از نتیجه ی تصمیم خود درباره درخواست پناهندگی مطلع می کند. نتیجه آن ممکن است که به شما اقامت داده شود و یا به شما جواب منفی داده شود و بدین سبب می باید به کشورتان عودت کنید. جدا از اینکه چه تصمیمی در مورد شما گرفته می شود، اجبار به تثبیت هویت خود دارید.

در صورتی که به شما اجازه اقامت در سوئد داده شود، می باید هویت خود را تثبیت کنید:

. بتوانید مدارک هویت سوئدنی دریافت کنید

. بتوانید حساب بانکی باز کنید.

. بتوانید تابعیت سوئدن را دریافت کنید( در صورت مبهم بودن هویت دشوار خواهد بود)

 دیگر لازم نخواهد بود که در ریسیدکومنت (پاسپورت برای پناهندگان سیاسی) یا گذرنامه خارجیان ( فرملینگ پاس) ذکر شودکه هویت شما نامشخص است، چرا که ممکن است در سفر به کشورهای دیگر دچار مشکل شوید.

در صورتی که به شما اجازه ی اقامت داده نشود، برای این که بتوانید شخصا به کشور خود عودت کنید، بدون این که شرکت هواپیمایی و دول دیگر بدانند که دولت سوئدن در مورد بازگشت شما اقدام کرده است، می باید هویت خود را تثبیت کنید. برای درخواست اجازه کار در سوئدن لازم است که شما هویت خود را تثبیت کنید. این مورد امکان درخواست کار در زمانی که در سوئدن هستید و نیز هم در هنگامی که از کشورتان خودتان درخواست می کنید لازم است.

در ملاقات با کارمندان اداره ی مهاجرت شما کارهایی را که جهت تثبیت هویت خود کرده اید، توضیح خواهید داد.

اگرتقاضای پناهندگی شما از طرف اداره مهاجرین رد گردد(جواب منفی)

فیصله اداره مهاجرین Migrationsverket مبنی بر رد تقاضای پناهندگی شما، به این معنی است که شما

حق اجازه اقامت دایمی در سویدن را ندارید. شما میتوانید فیصله مذکور را قبول ویا علیه آن درخواست استیناف

یا شکایت را نمایید. حتی اگر شما علیه فیصله مذکوردرخواست استیناف را مینمایید، بازهم شما باید برگشت خودرا

برنامه ریزی نمیاید.

قبول کردن فیصله

اگر شما درخواست استیناف را قبول نمی نمایید، در این صورت اعتبار فیصله در مورد شما، بعد از سه هفته از تاریخ اطلاعات اعلام دادن به شما، آغاز میگردد. همچنان شما میتوانید قبول کردن فیصله را بوسیله امضا کردن به اصطلاح

اعلام رضایت، ابراز نمایید. بعد از اینکه شما آنرا امضا نمودید، شما نمیتوانید درخواست استیناف را نمایید و باید آمادگی آنرا بگیرید که سویدن را ترک نمایید. بعد از دریافت جواب منفی شما به مدت سه هفته مهلت دارید تا برای دفاع از خود اقدام کنید. کسانی که تا سه بار جواب منفی می گیرند این شانس را دارند که کیس جدیدی اراوه نمایند و پرونده شان باز شود و مورد بررسی قرار بگیرد.

 فیصله ی رد تقاضابرای چهارسال اعتباردارد

فیصله ی ردتقاضای اقامت بطور عادی برای مدت چهارسال اعتباردارد. یعنی اگرشمادرجریان این مدت داخل سویدن

شوید، ممکن است بازهم برمبنای همان فیصله اخراج شوید دراین مدت شماحق بررسی مجدد تقاضای اقامت ودریافت

 . کمک ازاداره ی مهاجرت راازدست میدهید

 درخواست استیناف علیه فیصله مذکور

اگر شما فیصله مذکور را قبول ندارید، شما حق این را دارید که علیه فیصله مذکور درخواست استیناف  نمایید

در این صورت، شما از محکمه امور مهاجرین تقاضا می نماید که فیصله دادگاه  اداره مهاجرت

(Migrationsdomstolen)

 را بررسی نماید. درخواست استیناف یا شکایت نامه را شما باید به اداره امور مهاجرین ارسال نماید.اگر شما

مشاور حقوقی دولتی دارید، او میتواند به شما کمک نماید . شکایت نامه شما باید قبل از آغاز مدت اعتبار فیصله به ادراه امور مهاجرت برسد، یعنی در طول سه هفته بعد از روزیکه فیصله به شما ابلاغ گردید.

نخست، اداره مهاجرین شکایت نامه شما را ملاحظه مینماید که آیا فیصله مذکور باید تغییر یابد یا خیر. اگر به نظر مهاجر دلایلی برای تغییر فیصله  موجود نباشد، فیصله مذکور به محکمه امور مهاجرین ارسال می گردد. محکمه مذکور یا فیصله را تغییر داده و یا با فیصله اداره مهاجرین موافقت می نماید. اگر محکمه مذکور فیصله اداره مهاجرین را تغییر داد، به این است که شما اجازه اقامت دایمی را بدست می آورید. اگر محکمه با فیصله اداره مهاجرین موافقت می نماید. این به معنی است که شما باید سوئدن را ترک کنید از همان روزیکه محکمه امور مهاجرین شکایت نامه شما را بدست اورد، شما باید سوالات خود را در مورد شکایت نامه خود و کار محکمه امور مهاجرین، با محکمه امور مهاجرین در میان بگذارید. بعد از این که شکایت نامه شما به محکمه امور مهاجرین واگذار گردید، اداره امور مهاجرین واگذار گردید، اداره امور مهاجرین مصارف سفر تانرا نزد مشاور حقوقی دولتی تان نمی پردازد.

اگر شما منصرف شده و می خواهید شکایت نامه خود را واپس بگیرید، شما می توانید به اداره امور مهاجرین اطلاع بدهید که با فیصله رد تقاضای پناهندگی خود موافق هستید. در این صورت محکمه ، شکایت نامه شما را بررسی می نماید.

مهلت ترک خاک

بعد از اینکه اعتبار فیصله شما آغاز گردید، اداره امور مهاجرین به این اعتماد دارد که شما این کشور را داوطلبانه در

طول ۲ الی ۴ هفته ترک مینمایید. در فیصله شما ذکرگردیده که به شما چقدر وقت داده شده است .اگر شما این کشور را در طول مدت تعیین شده ترک ننمایید، ممکن است که در مورد شما ممنوعیت برگشت نافذ گردد یعنی شما ممنوع الورودخواهید شد. در این صورت شما در طول یک سال حق سفربه منطقه شینگن را نخواهید داشت.

اگرشما دارای علل خاص میباشید، میتوانید وقت زیادتربرای ترک این کشور را بدست بیاورید. اگر شما به وقت زیادتر نیاز دارید،باید هر چه زودتر این موضوع را به اداره امور مهاجرین بیان کنید.

سایت های مفید برای کسانی که جواب منفی می گیرند

کسانی که برای بار اول منفی می گیرند تا دو بار دیگر شانس قبولی دارند برای اینکار باید به اثبات دلایلی که ردی گرفته اند بپردازند یا با ارایه مدرک کافی یا فورا به انجمن ها یا گروههای دفاع از پناهندگان برای مشورت گرفتن و راهنمایی به دفاتر وکالت برای پناهندگان مراجعه کنند.

این مراجع می توانند به شمایی که جواب منفی گرفته اید کمک نماید:

http://www.ingenillegal.org/node/2391 هیچ انسانی غیر قانونی نیست

http://farr.se/2 راهنمای کشوری گروه مهاجرین

http://www.vardforpapperslosa.se/3 مراقبت پزشکی برای افراد بدون مدرک

http://aintiawomankampanjen.wordpress.com/4 کمپین برای دفاع از حقوق زنان بی مدرک

http://barnetsbastaframst.se/5 کودکان مقدمند!

http://asylbyran.se/6 دفتر وکالت پناهندگی

قبل از اینکه شما سفر را شروع نمایید

شما خود تان مسئولیت برنامه ریزی سفر، تهیه اسناد سفر غیره که برای برگشت تان به کشور خود یا کشوری که در

آنجا حق سکونت رادارید به عهده دارید. اگر شما با اداره مهاجرین همکاری میکنید، شما میتوانید کمک وپشتیبانی  رابدست بیاورید که بتوانید خود تان به کشور خود  برگردید پشتیبانی اداره مهاجرین میتواند طور مثال در قسمت کشورتان کمک نماید یا اینکه سفر تان را رزرونماید اشخاص از بعضی کشورها میتوانند کمک  سهولت زندگی در میهن خود، را نیز بدست بیاورند.  اقتصادی برای

اقتصاد، خدمات صحی و مکتب

تاروزیکه شما این کشور را ترک مینمایید،مستحق خدمات صحی عاجل و پول روزانه میباشید. همچنان شماحق دارید که در مسکن اداره مهاجرین سکونت نمایید و اطفال شما مستحق مکتب رفتن و خدمات صحی میباشند

اگر شما در طول مدتیکه پناه جو و مستثنی از مکلفیت داشتن اجازه کارکردن بودید، کار نموده اید، میتوانید تا ترک

سویدن به کار خود ادامه بدهید، به شرطیکه با اداره مهاجرین همکاری نموده و خودرا برای برگشت آماده مینمایید

اگراعتبار فیصله اخراج شما شروع گردیده است،شما میتوانید در بعضی موارد درخواستی اجازه کار رادرخواست نمایید.

کارت بانک و ال ام آ کورت LMA-kort

قبل از اینکه شما سفر نمایید، باید ال ام آ کورت خودرا به اداره مهاجرین پس بدهید. اگر شما کدام کارت بانکی از اداره مهاجرین بدست آورده اید، شما باید پول ها را از حساب بانکی بکشید و کارت بانک را به اداره مهاجرین پس بدهید.

اگر شما همکاری نمیکنید

اگر اداره مهاجرین به این نظر است که شما برای برگشت تان همکاری نمیکنید، این اداره حق دارد که پول روزانه شما را کاهش داده، شما را تحت نظارت قرار داده یا شما را تا  اجرای سفرتوقیف نماید.نظارت به این معنی است که شما باید به طور منظم در وقت و جای معین حاضر شوید. همچنان میتواند به این معنی باشد که شما باید پاسپورت و اسناد هویت دیگر را تحویل دهید. تحت توقیف بودن به این معنی است که شما در یک ساختمان  به سربرده و نمیتوانید که طبق میل خود رفت و آمد نمایید. ساختمان مذکور از طرف اداره امور مهاجرین اداره میگردد اگر اداره مهاجرین به این نظر باشد که به علت عدم همکاری  شما نمیتوان برگشت و اخراج شما را اجراء نمود، اداره مذکور مسئولیت را به پولیس واگذار مینماید تا شما این کشور را ترک نمایید. در این صورت پولیس حق دارد که شما راجستجوی و تعقیب نماید. اگر مسئولیت برگشت تان به پولیس واگذار گردید در این صورت اگر سوالی در مورد سفربرگشت تان دارید باید به پولیس مراجعه نمایید.

ممنوعیت بازگشت به دلایل دیگر

اگر اداره مهاجرین فکر میکند که شما سویدن را داوطلبانه ترک نخواهید کرد، در مورد شما یک ممنوعیت برگشت به

منطقه شینگین نافذ میگردد که در طول الی پنج سال اعتبار خواهد داشت. این در صورتی میتواند رخ دهد که مثال شما :

>در گذشته خودرا مخفی نموده اید

>شما گفته اید که تصمیم ترک سویدن را ندارید

>از هویت جعلی استفاده نموده اید یا اینکه به اداره

مهاجرین کمک ننموده اید تا هویت شما را معلوم نماید

>قصدا اطلاعاتی را واگذار نموده اید که درست نبوده یا

اینکه معلومات مهم را بیان ننموده اید

>به علت مرتکب شدن جرمی محکوم شده اید که جزای آن

میتواند زندان باشد.

 اگر به دلایل فوق الذکر یک ممنوعیت برگشت در مورد شما نافذ میگردد ، شما آن مهلتی که برای عودت داوطلبانه به میهن خود داشتید، را از دست میدهید وشما باید بیدرنگ این کشور را ترک نمایید.

استثنا از ممنوعیت بازگشت

اداره مهاجرین میتواند فیصله نماید که بانظر داشت اوضاع شخصی شما، در مورد شما ممنوعیت بازگشت نافذ نگردد

مثال اگر شما اوالدی دارید که در یکی از کشورهای منطقه شینگین دارای اجازه اقامت دایمی میباشند، یا اینکه شما

نمیتوانید سویدن را به علتی که شما نمیتوانید به آن تاثیر نمایید، در وقت معین ترک نمایید.

 اجازه اقامت دائم

با اخذ اجازه اقامت دائم شما حق دارید تحت شرایط یکسان با کلیه ساکنان سوئدن در این کشور کار و زندگی کنید. شما می توانید به خارج از کشور سفر کرده و به سوئدن باز گردید ولی در موقع خروج از سوئدن به یک پاسپورت معتبر نیاز دارید تا بتوانید به سوئدن باز گردید.

اجازه اقامت دائم شما تا زمانی که در سوئد هستید اعتبار دارد. به عنوان مدرک اقامت شما کارت اقامت دریافت خواهید نمود . این کارت شامل عکس و اثر انگشت شما که به طوری الکترونیکی ذخیره شده است می باشد. این کارت برای مدت پنج سال معتبر می باشد، و شما یک کارت جدید را با امدن به اداره ی مهاجرت تقاضا می نماید. در انجا اعمال عکس گیری و انگشت نگاری دوباره انجام می شود. این کارت سند هویت و یا سند مسافرت نمی باشد. هنگامی که شما مسافرت می نمایید باید هر دو کارت و گذرنامه تان را با خود داشته باشید.

نام خود را ثبت کنید

پس از دریافت اجازه اقامت بلافاصله نام خود را در اداره مالیات به ثبت برسانید. حائز اهمیت است که شما این کار را قبل از ترخیص از اداره مهاجرت انجام دهید. اداره مالیات محل زندگی ،وضعیت تاهل، تابعیت و محل تولد شما را به ثبت می رساند. پس از ثبت مشخصات می توانید نام خود را در اداره بیمه نیز به ثبت برسانیدکه از آن پس بتوانید از سیستم بیمه های اجتماعی در سوئدن برخوردار شوید.

ثبت نفوذ همچنین شرط اصلی تهیه یک کارت شناسایی سوئدنی است. به این کارت، بعنوان مثال در رابطه با دریافت هزینه از بانک نیاز دارید. در سایت اداره مالیات می توانید اطلاعات بیشتری در زمینه ثبت نفوس بخوانید.

(www.skatteverket.se )

زندگی شما در سوئدن

شما می توانید به هر کجای کشور که مایلید نقل مکان کنید. تهیه خانه بخصوص در شهرهای بزرگ بسیار دشوار است و در اکثر موارد مشروط به داشتن کار یا درامد منظم است. اگر خودتان قادر به پیدا کردن کار و خانه نیستید، اداره کاریابی می تواند به شما کمک کند. برای این که بتوانید هر چه زودتر شخصا خود را از نظر مالی تامین کنید برنامه ای در این رابطه ارایه می شود.

مستقیما پس از دریافت اجازه اقامت می توانید به منظور گفتگو در مورد سطح دانش شغلهای قبلی، اهداف، علایق و استعدادهایتان به اداره امور کاریابی مراجعه کنید. اگر از شغلها و تحصیلات پیش دارای سند و گواهی نامه هستید آنها را در جلسه ملاقات در اداره کاریابی به همراه داشته باشید. شمایی که حق استفاده از یک برنامه کاری را دارید می توانید در مدت پیگیری آن دستمزد دریافت کنید. اطلاعات بیشتر در مورد خدماتی که اداره کاریابی ارائه می دهد و همچنین شغلهایی موجود را می توان در سایت اداره کاریابی پیدا کنید.

(www.arbetsformedlingen.se )

در زمان انتطار برای دریافت اجازه اقامت مقررات متفاوتی برا ی سکونت در سوئدن وجود دارد. این تفارت بستگی به آن دارد که شما در قرارگاه اداره مهاجرت زندگی و یا در مسکن شخصی خود زندگی می کنید.

شمایی که در قرارگاه اداره مهاجرت زندگی می کنید

شمایی که در قرارگاه اداره مهاجرت زندگی می کنید بایستی پس از دریافت از دریافت اجازه اقامت در اسرع وقت مسکن خود را تحویل دهید. اگر خودتان نمی توانید خانه تهیه کنید می توانید از اداره کاریابی کمک بگیرید. از طریق گفتگو با اداره کاریابی امکان زندگی کردن در یک کمون را بررسی می کنید. شما نمی توانید کمون انتخاب کنید ولی اگر مایلید در کمئن بخصوصی سکونت کنید /ف چنانچه نشان دهید در ان کمون کار پیدا می کنید، امکانات شما برای نقل مکان به انجا افزایش پیدا می کند.

از روزی که بتوانیدبه  مسکن ترتیب داده شده نقل مکان کنید از اداره مهاجرت ترخیص خواهید شد. اگر از مسکن مذکور راضی نیستید باید خودتان مسکن دیگری تهیه کنید.

شما که در خانه شخصی زندگی می کنید

شما که در طی دوران  پناهجویی خود در نزد خویشاوندان و دوستان خود زندگی می کنید به زندگی در انجا ادامه می دهید. یک ماه پس از دریافت اجازه اقامت از اداره مهاجرت ترخیص می شوید. مدت کوتاهی پس از دریافت اجازه اقامت ، اداره کاریابی شما را به جلسه ای که ممکن است منجر به ایجاد برنامه مقدماتی شود دعوت می نماید.

اگر نمی توانید در ادرس قبلی خود به زندگی ادامه دهید دو راه حل دارید. یا خودتان شخصا به جستجوی مسکن جدید باشید یا از اداره کاریابی کمک بگیرید. ادراه کاریابی می تواند مدت تا مدت ۶ ماه پس از دریافت اجازه اقامت دائم در مسکن یابی به شما کمک کند. اگر بطور اضطراری به مسکن نیاز دارید و هنوز اسم شما در اداره مهاجرت ثبت است می توانید در مسکن موقت در بخش مسکن اداره مهاجرت زندگی کنید. در شرایط دیگر شما باید به کمون مراجعه کنید.

همه ی افراد حق استفاده از برنامه مقدماتی را ندارند

کلیه کسانی که اجازه اقامت دریافت می کنند حق استفاده از برنامه مقدماتی را ندارند. در شرایط زیر حق استفاده از برنامه مقدماتی را ندارید:

. به یک کار تمام وقت اشتفال دارید

. در لیسه تحصیل می کنید

. سن شما بالاتر از ۶۵ سال است

. دارای معلولیت جسمی بوده اید و یا آنچنان بیمار هستید که امکان کاریابی شما کاملا تحت تاثیر قرار گرفته شده است.

اجازه اقامت می تواند لغو شود

در صورت نقل مکان از سوئدن اجازه اقامت شما می تواند لغو شود. اجازه اقامت در موارد زیر نیز می تواند لغو گردد.

. هویت جعلی ارائه کرده باشید.

. مرتکب جرم شده باشید.

. اگاهانه اطلاعاتی که می توانسته در صدور اجازه اقامت شما اهمیت داشته باشد را ارائه نکرده یا اطلاعات نادرست ارائه کرده باشید.

این امر حتی اگر چندین سال از صدور اجازه اقمت شما سپری شده باشد نیز معتبر است.

تهیه و تنظیم: توسط اتحادیه شهمامه و صلصال

worldhazaracouncil

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1455
ديروز2274
اين هفته4854
اين ماه24783
در كل1390432

Who Is Online

Guests : 102 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)