آنچه یک متقاضی پناهندگی در ناروی باید بداند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

تهیه و تنظیم توسط: کاوه غرجی

http://data.un.org/_Images/Maps/Norway.gif

پناهجویانی که در ناروی جواب منفی گرفته اند بخوانند

حق و حقوق پناهجو در ناروی

راهنمائی برای متقاضیان پناهندگی

نوشته زیر حاصل چند ماه کار با سازمان‌های حمایت از پناهجویان و ارتباط با پناهجویانی است که از کشورهای مختلف در ناروی تقاضای پناهندگی کرده‌اند، می‌باشد. این نوشته درچند قسمت به نشر خواهید رسید ودرآخربه صورت جزوه کوچک معلوماتی دراختیار خوانندگان سایت قرارخواهد گرفت. دراین جزوه معلوماتی درمورد روند تقاضای پناهندگی از زمان ورود شما به کشور ناروی، حق و حقوق شما درصورت پذیرفته شدن درخواست، رد شدن پرونده پناهندگی شما، اخراج پناهجویان، الحاق خانواده، تحصیل، کار، قوانین ازدواج، به شما معلومات داده خواهد شد. بنا خواندن این نوشته را به تمام کسانی که می‌خواهند در ناروی تقاضای پناهندگی کنند، آن‌هایی که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده است و کسانی که حق اقامت در ناروی را گرفته‌اند و خواهان الحاق خانواده و یا ادامه تحصیل هستند پیشنهاد می‌کنم.

روند درخواست پناهندگی در ناروی

معمولا پناهجویانی که خواهان درخواست پناهندگی درناروی هستند به شهر اسلو می‌آیند. دراسلو یک مرکزپلیس برای پذیرش پناهجویان در نزدیکی مرکز شهر و ایستگاه مرکزی قطار و اتوبوس‌ها وجود دارد. این مرکز معمولا شلوغ است و پناهجویانی زیادی از کشورهای مختلف در آنجا می‌آیند و خود را تحویل پلیس می‌دهند. بنا اگر شما خواهان درخواست پناهندگی در ناروی هستید اول خود را به این مرکز معرفی می‌کنید و پلیس درهمان روز و یا فردای آن شما را برای یک مصاحبه کوتاه و انگشت نگاری می‌خواهند.

گاهی به خاطر شلوغی پناهجویان به مدت دو یا سه روز نیز در این مرکز منتظر انگشت نگاری می‌مانند اما دراین مدت شما حق دارید هر وقت خواستید بیرون بروید و دوباره بر گردید.

اگر شما درشهرهای مرزی ناروی و یا یک شهر دیگر ناروی خود را به پلیس معرفی کنید آن‌ها شما را به شهر اسلو برای انگشت نگاری و ثبت می‌فرستند. ادرس پذیرش پناهجویان در شهر اسلو Christian Krohgs gate 32 i Oslo است.

انگشت نگاری

پلیس درهمان زمانی که خود را تحویل می‌دهید و یا فردای آن از شما انگشت نگاری خواهد کرد. این درحقیقت اولین روند پناهندگی است. اگر پاسپورت و یا دیگر مدارک شناسای به همراه داشته باشید تحویل پلیس می‌دهید.

بعد از انگشت نگاری از شما چند قطعه عکس برای صدور کارت می‌گیرند و با استفاده از مترجم از مسیرهای مسافرت شما می‌پرسند.

نکات مهم در این مرحله:

-          اگر از مترجم تان راضی نیستید با پلیس در میان بگذارید

-          به سوالهای پلیس دقیق، کوتاه و راست جواب بدهید.

-          اگر سوالی را متوجه نشدید دوباره بپرسید.

-          پاسپورت ویا دیگر مدارک شناسایی را که به همراه دارید در اختیار پلیس قرار دهید.

-          مسیر راه‌ها، برخورد قاچاقبران را واضح و درست تشریح کنید.

-          امکان دارد شما را بازرسی بدنی کنند. توجه داشته باشید: به عنوان یک زن شما مجبور نیستید توسط یک پلیس مرد مورد بازرسی بدنی قرار گیرید و حق دارید توسط یک زن بازرسی شوید.

-          برای تثبیت سن ممکن از شما عکسبرداری شود. توجه: اگر شما حامله هستید قبل از عکسبرداری بگوید تا مورد توجه قرار بگیرد.

این مسائل در روند درخواست پناهندگی شما تاثیر می‌گذارد و موجب می‌شود که پرونده شما زودتر بررسی شود و اگر درموردی در این مرحله دروغ بگوید و دروغ شما ثابت شود روی پرونده پناهند گی شما تاثیر بدی خواهد داشت و حتی امکان دپورت از ناروی و حق آمدن به ناروی و کشورهای دیگر اروپایی را برای ۵ سال از دست خواهید داد.

معمولا در اداره پلیس از شما در مورد پرونده و دلایل پناهندگی شما سوالی نمی‌پرسند.

پلیس بعد از انگشت نگاری و مصاحبه کوتاه شما را به یکی از کمپ های موقت نزدیک به شهر اسلو می‌فرستد.

کمپ موقت

در کمپ موقت شما با دیگر پناهندگان در اتاق‌های دو نفره ویا تنها برای یک تا سه هفته و گاهی نیز برای مدتی طولانی تر زندگی خواهید کرد. در این کمپ ها روزانه برای شما چهار وعده غذا خواهند داد و هر ۱۵ روز مقدار کمی پول.

درمدتی که درکمپ موقت زندگی می‌کنید و منتظر وقت برای مصاحبه از طرف اداره مهاجرت- یو دی ای -هستید فرصت خوبی است تا خود را برای مصاحبه آماده کنید. بهتر است دراین زمان با دوستان و اشنایان تان که اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت پناهندگی در ناروی دارند تماس بگیرید و یا درصورت دانستن زبان انگلیسی با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

ادرس وکیل‌های مهاجرت را می‌توانید از کارمندان کمپ و یا ادرس اینترنتی زیر به دست بیاورید. این وکیل‌ها مشوره های رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. جواب از طرف وکیل‌های رایگان معمولا وقت بیشتری را در بر می‌گیرد.

http://www.advokatenhjelperdeg.no/emneord/diverse/gratis-advokathjelp/

در زمان اقامت در کمپ موقت از طرف وزارت مهاجرت و ای اویم به شما در مورد قوانین پناهندگی معلومات مختصری داده خواهد شود و همچنان به صورت مجانی معاینه‌های خون، تبرکلوز و دیگر امراض واگیر می‌شوید.

به کسانی که سواد خواندن و نوشتن دارند فورم داده می‌شود که حاوی حدود بیست و پنج سوال است. این سوالها در مورد مشخصات، والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ، اخرین محل اقامت شما در کشور، راه سفر تا ورود به ناروی، دو سوال اساسی و مهم که عبارت از دلیل ترک کشور و اینکه در صورت دپورت چی اتفاقی برای شما خواهد افتاد، می‌باشد.

این فورم ها به زبان مادری‌تان خانه پری می‌شود و متوجه باشید که سوالهای حضوری در زمان مصاحبه به اساس همین معلومات مطرح خواهد شد. این سوالها ممکن است در زمان مصاحبه حضوری نیز از شما پرسان شود. شکل واحدی برای طرح این سئوال ها وجود ندارد.

زمان مصاحبه حضوری از طریق پست به شما اطلاع داده خواهد شد.

مصاحبه حضوری با اداره مهاجرت یا یو دی آی

این مرحله یکی از مهم‌ترین مرحله پناهندگی شما می‌باشد. در این مرحله می‌توانید دلایل پناهندگی‌تان را مطرح نمائید و بر اساس همین مصاحبه تصمیم گرفته خواهد شد که ایا حق پناهندگی به شما تعلق می‌گیرد یانه.

مصاحبه حضوری معمولا شش ساعت را در بر می‌گیرد اما کسانی که پرونده‌های جنجالی دارند ممکن است مصاحبه در دو روز انجام شود.

مصاحبه حضوری با حضور یک کارمند اداره مهاجرت، مترجم و کسانی که زیر سن قانونی استند یک سرپرست که توسط دولت ناروی به کودکان زیر هجده سال داده می‌شود برگزار می‌شود.

در این مصاحبه یکبار دیگر از شما در مورد اسم، پدر و مادر و تعداد خواهر و برادر و مسیر راه‌های را که تا به ناروی پیموده‌اید می‌پرسند. دو سوال اساسی در این زمان یکی دلیل ترک وطن و دومی در صورت برگشتن به وطن چی اتفاقی برای شما خواهد افتاد را باید جواب بدهید.

اگر امکان شرکت در مصاحبه را ندارید باید این مساله را به اداره مهاجرت اطلاع دهید و در صورت مریضی ارایه گواهی پزشکی الزامی است.

شرکت در این مصاحبه برای شما مهم است و باید از قبل خود را آماده کنید. نکاتی را که فکر می‌کنید برای پرونده‌تان مهم است یادداشت کنید. دلایل فرار از کشور را یکبار دیگر در ذهنتان مرور کنید و یاداشت بردارید و متوجه باشید که یاد داشت‌ها را همراه با خود نبرید. بردن یاداشت ها موجب می‌شود که اداره مهاجرت فکر کنند که شما دروغ می گوئید اما یاداشت برداری موجب می‌شود که شما در زمان مصاحبه کنترول بیشتری داشته باشید و از تناقض گویی بپرهیزید.

مدارک قلابی برای اثبات حرفهای خود ارئه ندهید. قلابی بودن این مدارک اکثر موقع ثابت می‌شود و روی پرونده شما تاثیر بدی خواهد داشت.

اگرمدارکی نزد کدام دوست و اقوامتان دارید که می‌تواند روی پرونده شما تاثیر مثبت بگذارد اداره مهاجرت را در جریان بگذارید.

در پایان از شما خواسته خواهد شد صورت جلسه را که حاوی اطلاعات مهم بازگو شده شماست، امضا نمائید؛ یعنی به عبارتی دراین مصاحبه مشکل تفهیمی وجود نداشته و پروتکل برای شما دوباره ترجمه شده است. زمانی این صورتجلسه را امضا کنید که هیچگونه انتقادی به برگزاری این مصاحبه نداشته باشید. اگر شما با مترجم مشکلی دارید، یا با صورت جلسه موافق نیستید، صورت جلسه را امضا نکنید.

بعد ازتمام شدن مصاحبه مترجم تمام سوالها و جواب‌های را که شما داده‌اید را برای شما می‌خوانند و اگر اشتباهی رخ داده می‌توانید حرفهای تان را اصلاح کنید.

ادرس اداره مهاجرت ناروی یا اتباع حارجی

http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/

نکات مهم در این مرحله:

-          اگراز مترجم تان راضی نیستید و یا زبان شما را درست نمی‌فهمد و یا هر مشکل دیگری با مترجم دارید، از کارمند اداره مهاجرت بخواهید که مترجم دیگری برای شما بیاورند.

-          زنانی که مایل نیستند در حضور یک مترجم و یا کارمند اداره مهاجرت مرد حرف بزنند حق دارند توسط کارمند و مترجم زن مصاحبه شوند.

-          کوشش کنید واضح، درست و کوتاه به سوالهای کارمند اداره مهاجرت جواب بدهید.

-          متوجه باشید که آن‌ها تجربه کافی در کارشان و معلومات کافی در مورد افغانستان دارند.

به چی کسانی پناهندگی تعلق می‌گیرد؟

درخواست پناهندگی شما را اداره مهاجرت ناروی یا یو دی ای بررسی می‌کنند. آن‌ها همچنان مدارک و اسنادی را که برای اثبات پرونده‌تان در اختیارشان گذاشته‌اید را نیز می‌بینند. کشورهای اروپایی در مجموع به اسناد و مدارک دولتی و غیر دولتی افغانستان اعتماد ندارند.

آن‌ها همچنان در کنار بررسی پرونده و مدارک شما احتمال خطراتی را که شما را در صورت دپورت تهدید خواهد کرد را نیز بررسی می‌کنند.

تحت تعقیب قرار گرفتن به معنای تهدید به جان، زندگی و آزادی شما است. پیگرد می‌تواند از جانب دولت افغانستان صورت گیرد و همچنان می‌تواند توسط گروه‌های تروریستی مثل طالبان و جنگ سالارها باشد.

گروه‌های مذهبی و قاچاق مواد مخدر نیز می‌تواند افراد را تحت تعقیب قرار دهند.

اگر شما توسط گروه‌های مذهبی، تروریستی، قومی، جنگ سالاران، طالبان و حتی افراد خانواده خود شما تحت تعقیب قرار داشته باشید، اداره مهاجرت ناروی بررسی می‌کنند که ایا شما می‌توانید تحت حمایت دولت افغانستان و پلیس قرار بگیرید یا نه. آن‌ها همچنان بررسی می‌کنند که آیا امکان زندگی برای شما در مکان دیگری غیر از شهر محل سکونت خودتان از نظر امنیتی مساعد است یا نه. اگر شرایط زندگی برای شما در یک گوشه دیگری از افغانستان فراهم باشد امکان به رسمیت شناخته شدن پناهندگی آن شخص از بین می‌رود.

نظر به قوانین و کنوانسیون ژنو، پناهندگی به کسانی تعلق می‌گیرد که به خاطر نژاد، دین، ملیت، عضویت در یک گروه سیاسی و اجتماعی مجبور به ترک کشور خود شده است.

ناروی برای دادن پناهندگی قوانین سختی را وضع کرده است. دلایل فراوان و اثبات آن در تصمیم گیری این اداره نقش مهم را بازی می‌کند و به همان خاطر مهم است پیش از تقاضای پناهندگی در این مورد به حد کافی معلومات جمع آوری نمائید.

برای معلومات بیشتر در مورد حق و حقوق پناهندگان به کنوانسیون ژنو مراجعه کنید.

کمپ دایم

بعد از انجام مصاحبه شما را به کمپ دایم انتقال خواهند داد. در کمپ دایم به شما اتاق مشترک با یک پناهنده دیگر و یا یک اتاق خواهند داد. هر ۱۵ روز حدود ۱۵۵۰ کرون معادل ۲۸۰ دالر خواهند داد. این پول مصارف خوراک و پوشاک شما خواهد بود و کرایه خانه و برق و. را اداره مهاجرت می‌پردازد.

بررسی پرونده شما حدود سه تا شش ماه و گاهی بیشتر از یک سال وقت می‌گیرد. در این مدت شما حق ۳۰۰ ساعت آموزش رایگان زبان نارویژی را خواهید داشت.

برای بعضی از افرادی که در مورد هویتشان شک و تردید وجود ندارد می‌توانند برگه کار بگیرند. آنها می‌توانند کارکنند ولی آدرس خود را باید به وزارت مهاجرت اطلاع دهند.

اداره مهاجرت بعد از بررسی پرونده، شما را از طریق پست اطلاع خواهند داد.

کسانی که در کمپ زندگی می‌کنند می‌توانند سه شب بدون اطلاع کارمندان کمپ مرخصی بروند اما اگر کسی خواهان بیشتر از آن باشد باید از اداره کمپ اجازه بگیرد. اداره کمپ حق دارد که به یک پناهنده ۱۵ روز مرخصی بدهد و در صورتی که کسی خواهان بیشتر از آن باشد باید به اداره مهاجرت درخواست بنویسد.

بررسی پرونده و جواب منفی توسط یو دی ای

اداره مهاجرت تصمیم خود در مورد پرونده شما را کتبی و ذریعه پست به شما اطلاع خواهد داد. به همین خاطر مهم است که شما در کمپ باشید و یا اگر جایی می‌روید اداره کمپ را در جریان قرار دهید.

اگر پرونده شما رد شود در آن صورت از حق قانونی برخوردارید که شکایت کنید. به شما یک هفته تا ۱۵ روز وقت داده خواهد شد که شکایت خود را کتبا به اداره مهاجرت بفرستید.

بهتر است همان روزی که جواب منفی را می‌گیرید با وکیل تان در تماس شوید. شما حق استفاده رایگان از یک وکیل را برای ۵ ساعت دارید. هزینه وکیل را اداره مهاجرت می‌پردازد.

اداره مهاجرت به کسانی که جواب منفی می‌گیرند وکیل نیز می‌دهند. این وکیل‌ها قابل اعتماد نیستند. تعداد کمی از این وکیل‌ها دلسوزانه با پرونده مهاجرین کار می‌کنند ولی با آن هم کوشش کنید تا وکیل خود را نه از طریق تلفن بلکه حضوری ملاقات کنید و حرف بزنید و متقاعد کنید.

اگر از وکیل تان راضی نیستید می‌توانید خودتان وکیل بگیرد و هزینه ۵ ساعت آن را وزارت مهاجرت می‌پردازد.

قبل از ملاقات با وکیل دلایلی را که به اساس آن جواب منفی داده‌اند را خوب بخوانید. خود را برای شکایت و جواب اماده کنید. اگر مدارک جدیدی در مورد پرونده‌تان دارید را هم با خود نزد وکیل ببرید.

یونه UNE

بعد از اینکه جواب منفی از اداره اتباع خارجی یا یو دی ای گرفتید پرونده شما را یونه بررسی خواهد کرد. یونه یک ارگان مستقل و شبیه محکمه است.

کمیته بررسی شکایات دوسیه تانرا براساس، تمام اسناد موجوده در دوسیه، توضیحات شما در مصاحبه، معلومات مندرجه در شکایت نامه و اطلاعات همه جانبه در مورد اوضاع افغانستان، از جمله از طرف سازمان ملل متحد و دیگر منابع غیر وابسته؛ ارزیابی می‌نماید. اگر (یونه) فیصله یو.دی. آی را تغییر دهد به شما پناهندگی و یا اجازه کار و اقامت داده میشوداگر (یونه) بعد از بررسی دوسیه تان فیصله کند که خطر تعقیب شما را در کشور تهدید نمی‌کند و ملحوظات شدید بشری, در مورد شما هم وجود نداشته باشد تا برای اجازه اقامت یک اساس شودبناً شکایتتان قابل قبول نخواهد بود. این بدان معنی ا ست که به شما جواب منفی نهائی داده شده است. زمانیکه به شما جواب منفی نهائی داده شود، قانون ناروی می‌گوید که شما باید از ناروی خارج شوید.

در صورتی که شما باین نظر باشیدکه معلوماتی دارید که (یونه) از آن اطلاع نداشته است و یا به این نظر هستید که به این اطلاعات توجه کافی مبذول نشده است می‌توانید ازیونه درخواست نمائید تا دوسیه تانرا دوباره مورد رسیدگی قرار دهد به اصطلاع درخواست مرافعه یا تجدید نظر کند. یونه معلومات جدید تانرا ارزیابی نموده و تصمیم می‌گیرد که تا زمان موضعگیری به معلومات جدیدتان به شما در ناروی اجازه اقامت داده شود.

اما اگرباز هم نتوانید یونه را قناعت دهید و جواب منفی شما نهایی شود حق زندگی در ناروی را نخواهید داشت.

بعد ازجواب منفی دوم شما حق زندگی در کمپ را دارید؛ اما پولی را که از اداره مهاجرت می گیرید کم می شود و هر ۱۵ روز به شما حدود ۹۵۰ کرون برای مصارف خرچ و خوراک شما خواهند داد.

اداره مهاجرت برای شما نامه می نویسد و کاپی آن نامه را به پلیس اتباع خارجی هم می فرستد وزمانی را تعیین می کنند که تا آن زمان شما باید خاک ناروی را ترک کنید.

بعد از جواب منفی از طرف یو دی ای و یونه شما سه گزینه دارید.

۱-      بازگشت دواطلبانه به افغانستان که در آن صورت کمک های نقدی هم به شما تعلق خواهد گرفت.

۲-      خارج شدن از ناروی و تقاضای پناهندگی از یک کشور دیگر اروپایی که در آن صورت به خاطر قانون دوبلین امکان دارد شما را دوباره به ناروی بفرستند.

۳-      استفاده از موسسه ها و انجمن های حمایت از پناهجویان در ناروی برای در جریان انداختن دوباره پرونده تان در ناروی.

کسانی که در ناروی جواب منفی گرفته اند بخوانند

اگرشما دوجواب منفی گرفته اید وخطر دیپورت تهدید می کند وتاهنوزهم به هیچ یکی ازمراجع حمایت ازپناهجویان شکایت نکرده اید ویا منتظرمدرک واسناد جدید هستید می توانید به دادگاه شهراسلو شکایت کنید. برای شکایت نیاز به وکیل ندارید. هزینه دادگاه ۲۱۵۰ کرون نارویژی می شود. درصورتی که وکیل نداشته باشید، وکیل مجانی ازطرف دادگاه به شما داده خواهد شد.

دراین سه سال گذشته وضعیت پناهندگی برای پناهجویان افغانستانی درناروی به بدترین حالت درطی ده سال گذشته رسیده است. قوانین پناهندگی درمجموع برای تمامی خارجیان سخت شده اما قراردادهایی را که دولت افغانستان با کشورهای مانند ناروی وسویدن و استرالیا وچند کشوردیگر بسته وضعیت را برای پناهجویان افغانستانی نسبت به مهاجرین کشورهای دیگر سخت تر کرده است.

دراین اواخرهرهفته شش تاهشت نفرازپناهجویانی که جواب رد گرفته اند ازکمپ ها ومحل کار و شهرهای بزرگ دستگیر وبه صورت اجباری به افغانستان بازگردانده می شوند. این درحالی است که حتی کسانی که جواب منفی دوم رانیزگرفته اند، حق دارند به دادگاه ابتدایی “tingretten” وبعدبه دادگاه “lagmannsretten” ودرصورتی که ازاین دو دادگاه نیزجواب منفی بگیرند، می توانند به دادگاه «høyesterett” شکایت نمایند. پناهجویانی که دوجواب منفی دارند، اقامت شان درناروی غیر قانونی است؛ اما اگردرخواست برای دادگاه داده باشند، پولیس حق دیپورت آن پناهجو را تا ختم دادگاه ندارد. دادگاه عالی ناروی بالاترین مرجع رسیدگی به پرونده های مهاجرین است.

مشخصات و ادرس دادگاه ابتدایی:

شهر اسلو:

http://www.domstol.no/otir

شهر برگن:

http://www.domstol.no/bergen

شهر تروندهایم:

http://www.domstol.no/sor-trondelag

مشخصات تماس با دادگاه عالی:

http://www.domstol.no/hoyesterett

Besøksadresse: Høyesteretts plass 1,

Postadresse: Postboks 8016 Dep. 0030 Oslo, Norge

E-post: post chez hoyesterett.no

Telefon: ۲۲ ۰۳ ۵۹ ۰۰

Telefaks: 22 33 23 55

پناهجویانی که ازدادگاه ابتدائی جواب منفی می گیرند می توانند مستقیم به دادگاه عالی شکایت کنند. هزینه دادگاه و مترجم در صورتی که نمی توانید به زبان نارویژی صحبت کنید از شما اخذ خواهد شد. پولی را که شما به خاطربرگزاری دادگاه و مترجم و وکیل می پردازید بعد ازختم دادگاه درصورت برنده شدن دولت خواهد پرداخت اما اگراز دادگاه جواب منفی بگیرید نصف پول ازشما گرفته خواهد شد . هزینه دادگاه هم بستگی به پرونده شما دارد. اگرپرونده طولانی دارید هزینه دادگاه هم بیشتر خواهد بود. امابرای پرونده های معمولی و یک روزه حدود ۴۰ تا ۵۰ هزارکرون نرویژی هزینه دارد که درصورت جواب منفی نصف این پول را خواهید پرداخت.

ازآنجاییکه بسیاری از پناهجویان نمی توانند این هزینه ها را بپردازند، موسسه هایی هستند که پناهجویان را دراین زمینه کمک می کنند. یکی از این سازمان های شناخته شده بین مهاجرین نوآس است. اکثر پناهجویانی که جواب منفی می گیرند پرونده شان را برای این سازمان می فرستند. نوآس یک سازمان حقوق بشر وغیر دولتی برای حمایت از پناهجویان در ناروی است. این سازمان اطلاعات وکمک های حقوقی را دراختیار متقاضان پناهندگی در ناروی قرار می دهد.

کسانی که جواب منفی دوم را نیز گرفته اند می توانند به این سازمان تماس بگیرند. کسانی که فکر می کنند که وزارت امور مهاجرت ناروی پرونده های آنها را به درستی بررسی نکرده است می توانند به این سازمان تماس بگیرید و این سازمان با وکیلانی که در اختیار دارند پرونده را بررسی می کنند و اگربا شماهم نظر باشند، از وزارت مهاجرت می خواهند که پرونده را مجددا بررسی کنند. این سازمان با وجود اینکه پرونده های زیادی را قبول نمی کنند اما با آن هم پرونده ها و مشتریان زیادی دارد. به همان خاطر وقتی شما پرونده تان را برای آنها می فرستد معمولا مدت زمان زیادی را می گیرد تا برای شما جواب دهند. از طرف دیگر این سازمان تنها می تواند از وزارت مهاجرت ناروی بخواهد که پرونده شما را دوباره بررسی کنند و نکاتی که وزارت مهاجرت در زمان بررسی پرونده شما به آن توجه نکرده اند را به آنها گوشزد نمایند. اکثر کسانی که پرونده های شان را برای این سازمان فرستاده اند دربررسی دوباره توسط وزارت مهاجرت بازهم جواب منفی گرفته اند.

به جزاین سازمان، سازمان های دیگری هم استند که کمترشناخته شده ولی می توانند کمکی بزرگی برای پناهجویان نمایند. از جمله این سازمان ها کانون وکلای ناروی است.

کانون وکلای ناروی درشروع کار پرونده های مهاجرین را به صورت مجانی بررسی می کرد اما در این اواخر پول می گیرند. این کانون، پرونده های اندکی را قبول می کنند اما کسانی که پرونده شان توسط این کانون پذیرفته شده شانس قبولی شان ۸۵در صد بوده است؛یعنی از تمام کسانی که پرونده شان با حمایت این کانون به دادگاه فرستاده شده ۸۵ درصد شان قبول شده اند. این کانون کاری به «یو دی ای» و «یو ان ای» و وزارت مهاجرت ناروی ندارد. بر خلاف نوآس که پرونده شما را دوباره به وزارت مهاجرت می فرستند و ازآنها می خواهند که پرونده را دوباره بررسی کنند. این کانون پرونده را به دادگاه می فرستد. دادگاه نیز نظر به قوانین ناروی و پرونده و مدارک شما درمورد رسیدگی خواهد کرد.

کار این کانون به دو شیوه است.

1-  کسانی که اسناد و مدارک کافی و دلیل موجه در پرونده پناهندگی شان دارند به صورت مجانی می توانند از حمایت های این کانون بهرمند شوند. این کانون وکیل، مترجم و وقت دادگاه مجانی برای شما می گیرد. در صورت برنده شدن در دادگاه تمام مصارف را دولت ناروی به این کانون خواهد پرداخت اما اگر از این دادگاه جواب منفی بگیرید، نصف پول دادگاه از شما اخذ خواهد شد؛ اما هزینه وکیل وپیش پرداخت برای دادگاه از شما گرفته نخواهد شد. وکلای این کانون کسانی استند که تجربه طولانی با پرونده های مهاجرین دارند. برخلاف اکثر وکیل های که ازطرف دولت ناروی برای مهاجرین می دهند، این وکیلان متخصص رسیده گی به پرونده های مهاجرین استند.

اگر پرونده شما توسط این کانون قبول شود، نگران هزینه دادگاه در صورت جواب رد نباشید. اگر شما در آمدی نداشته باشید نصف پول دادگاه هم از شما اخذ نخواهد شد.

۲- اگراسناد ومدارک کافی برای پناهندگی ندارید این کانون می تواند وکیلان خوبی را به شما معرفی کنند اما شما باید هزینه تمام پروسه را تا به آخر بدهید. پیش از اینکه اقدام به گرفتن وکیل نماید بهتر است تمام مدارک تان را از طریق پست به آدرس کانون بفرستید. اگراین کانون پرونده تان را قبول نکرد به این معنا است که پرونده شما ازاستحکام خوبی برخوردارنیست؛ بنابراین باید پرونده شما نه تنها توسط وکیل عادی بلکه توسط یک وکیل متخصص مهاجرت بررسی شود. این کانون می تواند آن وکیلان را دراختیار شما بگذارد ولی با هزینه زیاد.

ادرس تماس با کانون وکیلان ناروی:

http://www.advokatforeningen.no/

ادرس: Juristenes Hus Kristian Augusts gate 9, 0164 Oslo

Merk konvolutten «Disiplinærklage“

شماره تماس:

tlf. 22 03 50 34

روزهای دوشنبه و جمعه ۱۲:۰۰ – ۱۵:۰۰

اگرشما قبلا وکیل شخصی داشته اید وازشما پول گرفته ونتوانسته که به پرونده شما آنطورکه باید توجه کند نیز می توانید از وکیل تان به این کانون شکایت کنید. وکیل های زیادی درناروی هستند که ده ها پرونده دارند وازآنجائیکه مهاجرین ضعیف ترین قشرجامعه هستند به پرونده های آنها بها نمی دهند؛ بنابراین اگرشما هم گرفتار وکیلی شده اید که به پرونده شما به صورت درست رسید گی نکرده است به این کانون شکایت کنید؛ اما باید مدارک لازم مانند قبض پولی که پرداخته اید و قرار داد تان را با خود داشته باشید تا به شکایت تان رسید گی شود.

درکناراین کانون سازمان ها وانجمن های دیگری هم هستند که برای مهاجرین کمک های حقوقی و مشورتی درناروی ارائه می کنند. یکی ازاین انجمن ها «مشورت های حقوقی رایگان» برای پناهجویان است. آدرس این جمع را شما می توانید در زیراین نوشته بیابید. شما می توانید فورم را به صورت انلاین خانه پری کنید و پرونده و شماره تلفن خود را برای آنها بفرستید. مسولیت بررسی پرونده شما را یکی از وکیلان به دوش خواهد گرفت و با شما به تماس خواهد شد. آنها فقط می توانند شما را درنوشتن شکایت نامه برای «یو دی آی» و یا «یو ان آی» کمک نمایند.

http://www.frirettshjelpadvokat.no/jeg-trenger-advokat.html

http://www.frirettshjelpadvokat.no/

Postboks 2469, Solli, 0202 Oslo

Telefon: 23 23 93 02

Telefaks: 23 23 93 01

E-post: advokat chez voldhuset.no

Vakttelefon: 977 28 762

اگرشما دوجواب منفی گرفته اید وخطر دیپورت تهدید می کند وتاهنوزهم به هیچ یکی ازمراجع حمایت ازپناهجویان شکایت نکرده اید ویا منتظرمدرک واسناد جدید هستید می توانید به دادگاه شهراسلو نیزشکایت کنید. برای شکایت نیاز به وکیل ندارید. هزینه دادگاه ۲۱۵۰ کرون نارویژی می شود. درصورتی که وکیل نداشته باشید، وکیل مجانی ازطرف دادگاه به شما داده خواهد شد. بعد از این که شما شکایت نامه خود را برای دادگاه فرستادید، آنها با یو دی آی و مسوول رسید گی به پرونده شما تماس خواهد گرفت. آنها ازمسوول رسید گی پرونده شما می خواهند که یا دوباره پرونده را بررسی کنند ویا به وقت که تعین می کنند به دادگاه حاضرشوند. گاهی آنها پرونده را یکباردیگر بررسی می کنند وبررسی مجدد پرونده معمولا چند ماه را دربرمی گیرد و دراین فرصت شما می توانید مدارک واسناد جدیدی برای پرونده خود آماده کنید و اقامت تان درناروی تا بررسی مجدد پرونده قانونی می باشد. اگرمسوول رسید گی به پرونده نخواهد که پرونده را دوباره بررسی کند آنوقت باید دردادگاه حاضر شود وشما باید بتوانید دادگاه را قناعت دهید که تا زمان رسیدن مدارک جدید تان حق موقت زندگی درناروی به شما داده شود وزندگی شما درصورت برگشتن به وطن درخطرمی باشد. حتی اگر شما منتظر مدرک جدیدی نیز نیستید می توانید دلایلی را که فکر می کنید وزارت مهاجرت در پرونده شما مدنظر نگرفته هم برای دادگاه بگوید.

اگربا تمام اینها بازهم جواب منفی گرفتید نا امید نشوید. شما می توانند به دادگاه حقوق بشراروپا که درفرانسه موقعیت دارد شکایت نمایید. افراد زیادی بوده اند که با شکایت به دادگاه حقوق بشراروپا جواب مثبت گرفته اند. البته تمام این کارها انرژی و وقت زیادی رامی گیرد؛ اما اگردرداخل کشورمشکل داشته باشید چاره دیگری ندارید.

حضورفیزیکی شما درفرانسه ضروری نیست. شما می توانید پرونده تان را از طریق ایمیل و پست برای آنها بفرستید. فرم وآدرس دادگاه حقوق بشراروپا را می توانید از آدرس زیربه دست بیاورید: فراموش نکنید که شما تنها زمانی می توانید به دادگاه حقوق بشراروپا شکایت کنید که تمام مراحل قانونی درداخل ناروی را انجام داده و نتیجه نگرفته باشید. تنها درآن صورت دادگاه حقوق بشر اروپا پرونده شما را بررسی خواهد کرد.

مشخصات تماس با دادگاه:

http://www.echr.coe.int/ECHR/Homepage_EN

European Court of Human Rights

Council of Europe

67075 Strasbourg Cedex

France

Tel: +33 (0)3 88 41 20 18

Fax: +33 (0)3 88 41 27 30

متوجه باشید که امید و نا امیدی گریبانگیر هر کسی می شود و مهم نیست و چیزی که آینده شما را تعین می کند تصمیمات و اقدام های بعدی شما برای حل مشکل تان است.

مهاجرینی که جواب منفی گرفته اند و مخفیانه زندگی می کنند

بسیاری ازپناهجویانی که جواب منفی دوم را می گیرنداز کمپی که در آن زندگی می کنند بیرون می شوند. آنهادرصورت بیماری حق دسترسی به خدمات بهداشتی را ازدست می دهند. تعدادی هم توانمندی هزینه داکتر را ندارند. آنها می توانند به آدرس زیر مراجعه کنند و ازمعالجه رایگان برخوردارشوند.

ادرس های تماس در اسلو:

سه شنبه ساعت:۱۶٫۰۰ – ۲۰٫۰۰

پنجشنبه ساعت:. ۱۱٫۰۰ -۱۵٫۰۰

Telefon: ۴۸ ۸۹ ۰۵ ۶۰

http://www.bymisjon.no/papirlose

بعضی ازخدمات دیگر توسط این سازمان در ۱۱ شهر دیگر ناروی هم دراختیار مهاجرین قرار داده می شود. این شهرها عبارت از: ترندهایم، برگن، بودو، درامین، هاگه سوند، کنگسبرگ، کریستیاند سوند، لیل استروم، ریگولاند، ترومسو، وستفولد و اوستفولد است. ادرس تمام این مراکز را می توانید در اینجا بیابید:

http://www.bymisjon.no/no/Stott-oss/Stott-oss/

بسیاری ازپناهجویانی که درکمپ ها وخصوصا کسانی که درشهرهای با جمعیت کم و دورازمرکز زندگی می کنند، از وجود این موسسه ها و سازمان ها اطلاع ندارند. امیدوارم این معلومات برایتان مفیده بوده باشد.

نویسنده گان و هنرمندان

نویسنده ها وهنرمندانی که خارج ازناروی درافغانستان و یا کدام کشوردیگری زندگی می کنند. آنهای که به خاطرسانسورو دیگرتهدید های امنیتی درمعرض خطرهستند نیز می توانند ازطریق سازمان «شهر جهانی نویسنده گان» درخواست پناهندگی درناروی نمایند. این سازمان یک سازمان مهاجرتی نیست. این سازمان فقط برای نویسندگان و هنرمندانی که به خاطر نبودن آزادی بیان و دیگر مشکلات نمی توانند در کشور خویش زندگی کنند کمک می کنند. فرم در خواست حمایت از این سازمان تنها به زبان انگلیسی درسایتی که درزیراین نوشته می گزارم وجود دارد. نویسندگان می توانند این فورم را خانه پری کنند. بررسی درخواست توسط انجمن نویسندگان وچند ارگان دیگرصورت می گیرد و درخواست شما به چند شهرناروی فرستاده می شود. اگردرخواست شما توسط مسوولین یکی ازآن شهرها قبول شودهزینه مسافرت شما با ویزه و … توسط همان شهر پرداخته می شود و شما به عنوان مهمان نویسندگان ناروی به اینجا می آید. معلومات بیشتر دراین مورد و فورم را می توانید دراین سایت بیابید؛ اما فراموش نکنید که این سایت تنها برای نویسندگان و هنرمندان است. شما می توانید ازطریق خانه پری این فورم درخواست پناهندگی درچندین کشورعضو اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا بدهید. این یک سازمان جهانی برای نویسندگان است.

http://icorn.org/icorndo.php

http://icorn.org/cities.php

خلاصه روند قدم به قدم پناهندگی

۱-      وارد ناروی می شوید و نام شما به عنوان پناهنده توسط پلیس ثبت می شود

۲-      به مرکز ترانزیت متقل می شوید .

۳-      توسط اداره کل مهاجرت ناروی udi  مورد مصاحبه قرار می گیرید.

۴-      درخواست های پناهندگی که بی پایه و اساس تلقی شوند طی۴۸ ساعت بررسی خواهند شد.

۵-      شما به یک کمپ دیگر یا مرکز عادی پذیرش پناهجو منتقل می شوید.

۶-      درخواست پناهندگی شما بررسی می شود. زمان برای بررسی پرونده ها متفاوت است.

۷-      درخواست های کودکان بدون همراه زودتر بررسی می شود.

۸-      شما از تصمیم اداره مهاجرت مطلع خواهید شد. اگر برای شما اجازه سکونت داده شود جتسجو برای خانه و شهری که پذیرای سکونت شما باشد اغاز می شود. اگر درخواست شما رد شود می توانید شکایت کنید .

  1. اگر به شما جواب مثبت داده اند در یکی از شهر ها ساکن خواهید شد.

  2. اگر در خواست شما رد شده است می توانید شکایت کنید. وکیل شما در این زمینه شما را کمک خواهد کرد و ۵ ساعت وکیل مجانی حق دارید. شما برای شکایت حداکثر سه هفته وقت دارید.

  3. اگر یو دی آی بر تصمیم خود مبنی بر رد تقاضای پناهندگی شما باقی ماند پرونده به شورای تجدید نظر مهاجرت یونه UNE فرستاده می شود. یونه معمولا طی ده ماه تصمیم خود را اعلام می کند .

  4. اگر یونه درخواست شما را رد کرد سه گزینه دارید .

۱-      از ای او آم IOM می خواهید زمینه برگشت شما را به افغانستان فراهم کند و ۱۵ هزار کرون هم به شما می دهند.

۲-      به یک کشور دیگراروپایی بروید و امکان دارد شما را به خاطر قوانین دوبلین دوباره به ناروی بفرستند.

۳-      از سازمان های مدافع حقوق مهاجرین درخواست کمک کنید.

کسانی که اجازه اقامت در ناروی گرفته اند

کسانی که اجازه اقامت در ناروی را گرفته اند دو راه پیش رو دارند:

۱-      می توانید بدون کمک دولت ناروی محلی را برای زندگی خود بیابید. در آن صورت هزینه مالی به دوش خود شما خواهد بود.

۲-      می توانید از مرکز پذیرش پناهجویان و اداره کل ادغام IMDI  کمک بخواهید.

اگر شما به اندازه کافی پول دارید می توانید خود هر شهری را دوست دارید انتخاب کنید و در آن صورت کمک هزینه از طرف دولت ناروی دریافت نخواهد کرد . اما اگر پول ندارید ام دی می تواند شما را کمک کند و انتخاب محل زندگی شما هم به خواست آنها خواهد بود.

بعد از اینکه شما جواب مثبت و اجازه اقامت در ناروی را گرفتید در مدت ده هفته باید در مورد اسکان مجدد شما مصاحبه شوید. در این مصاحبه در مورد برنامه آینده شما سوالهای خواهند پرسید و یافتن شهر و محل سکونت بر پایه همین مصاحبه صورت خواهد گرفت. بنا ذکر شغل و نوع شغل و اگر خواهان درس و تحصیل هستید را در این مصاحبه فراموش نکنید.

worldhazaracouncil

نظرات   

 
+1 #1 ذبیح اله 1394-06-09 09:00
سلام و علیکم قبل از ظهر شما خوش:
بعد از سلام و احترامات میخواهم که همراه خانواده ام نسبت مشکلات جانی ، عدم امنیت و غیره مشکلات روز افزون به یکی از کشور های اروپایی پناهنده شوم.
به نظر شما چکار ها را باید انجام دهم.
تشکر
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1447
ديروز2274
اين هفته4846
اين ماه24775
در كل1390424

Who Is Online

Guests : 77 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)