پناهندگان و پناهجويان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

جهت اطلاعات بيشتر در مورد پناهندگان سهميه ای به صفحات اينترنتی  اداره كل امور مهاجرت به زبانهای فنلاندی، سوئدی و انگلیسی مراجعه نمایید. در صفحات اينترنتی كمك به پناهدگان در فنلاند اطلاعات زيادی در مورد پناهندگان به زبان فنلاندی وجود دارد

 

Pakolaiset ja turvapaikanhakijat

پنــاهنـدگـان

هر ساله تعدادی پناهنده سهميه ای به فنلاند مي آيند.  برای پذیرفته شدن بعنوان پناهنده سهمیه ای نمیتوان درخواست داد.  اشخاصی به عنوان پناهندهسهميه ای انتخاب می شوند كه به عنوان پناهنده پذيرفته شده باشند. اداره كلكميساريای عالی امور پناهندگی سازمان ملل(YK),يعنی UNHCRدرخواستپناهندگی را مورد بررسی قرار داده و می پذيرد.  مجلس شورای فنلاند، هر ساله درباره تعداد پناهندگان سهمیه ای تصمیم می گیرد.

جهت اطلاعات بيشتر در مورد پناهندگان سهميه ای به صفحات اينترنتی  اداره كل امور مهاجرتبه زبانهای فنلاندی، سوئدی و انگلیسی مراجعه نمایید.

در صفحات اينترنتی كمك به پناهدگان در فنلاند اطلاعات زيادی در مورد پناهندگان به زبان فنلاندی وجود دارد.

پنـــاهجــويـان

پناهجو به شخصی اطلاق می شود كه به دليل اين كه در كشور خود مورد اذيت و آزارقرار گرفته است به كشوری بيگانه پناه می برد. دليل اين اذيت و آزار می تواند مذهب،  نژاد، مليت، اعتقادات سياسی و يا عضويت در گروه خاص اجتماعی باشد.

درخواست پناهجوئی  بايد به شكل كتبی به مأمور بازرسی گذرنامه و يا پليس تحويلداده شود. درخواست را بايد هنگام ورود به فنلاند و يا بلافاصله پس از آن انجام داد. بيان دقيق دلايل درخواست پناهندگی از اهميت به سزايی برخوردار است.

وقتی كه درخواست پناهندگی نموديد می توانيد تا هنگامي كه درخواستتان در جرياناست در فنلاند زندگی كنيد.  در طول اين مدت حق سفر به خارج را نداريد.  در صورت سفربه خارج ممكن است پرونده تان بسته و درخواستتان باطل شده محسوب شود. در نقاط مختلففنلاند مراكز پذيرش پناهجويان وجود دارد كه محل اسكان پناهجويان می باشد. در صورتیكه به مدت طولانی شهرستان محل اقامت خود را ترك می كنيد، سفر خود را به مسئولينمربوطه اطلاع دهيد.  به شخص تابع دولت خارجی كه در فنلاند زندگی می كند می توان بهجای پناهندگی اجازه اقامت بر اساس نياز به حفاظت داد.

اداره کل امور مهاجرین، درباره پذیرش پناهجویان تصمیم می گیرد.

به فرد پناهجو، درصورتیکه واجد شرایط لازم برای دریافت پناهندگی باشد، پناهندگی داده میشود.

بعنوان مثال در شرایطی که او نتواند به علت وجود درگیریها و نا آرامیها، توام با استفاده از سلاح، نتواند به وطنش بازگردد.

چنانکه جواب درخواست پناهندگی منفی باشد، و شخص متقاضی بنا بدلایل دیگر نیز اجازه اقامت را دریافت نمی کند. شخص پناهجو به کشور مبدا بازگردانده میشود.  منظور از تصمیم دوبلین این است که شخص پناهجو به کشور دیگری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بازگردانده میشود.  شخص پناهجو می تواند اعتراض خود را نسبت به جواب منفی، در ابتدا به دادگاه هلسینکی ارسال نموده و سپس اقدام به دریافت اجازه اعتراض، از دادگاه عالی را بنماید.

كمـك و راهنمـائـی

سؤالات خود در مورد مسايل روزمره را می توانيد از كارمندان مركز پذيرشپناهجويان بپرسيد. اگر به مشاورت حقوقی نياز داريد می توانيد بهمركز مشاورت پناهندگان (Pakolaisneuvonta) مراجعه كنيد.  ازنماينده دفاع از حقوق اقليتها(Vähemmistövaltuutettu) نيز مي توانيد مشورت بخواهيد. در مورد مشكلات بهداشت روانی می توانيد ازواحد خارجيان مركز  SOS(SOS-keskuksen Ulkomaalaistenkriisikeskus)كمك بخواهيد.

شماره تلفن مواقع اضطراری اين واحد 510 41350 09 می باشد و با اين شماره می توان در روزهای اداری بين ساعات15.00 – 09.00تماس حاصل نمود.

مركز توانبخشي شكنجه شدگان(Kidutettujen kuntoutuskeskus)به قربانيان شكنجه كمك ارائه مي كند.

شماره تلفنهای خدماتی اداره کل مهاجرین

اوقات ویژه تماسهای تلفنی، روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه بین ساعات11.00 – 10.00میباشد.

شماره تلفن ویژه موضوعات مربوط به درخواست پناهجویی و اقامت،0718733680است.

شماره تماس ویژه سئوالات مربوط به پناهندگان سهمیه ای، جای دادن و مستقر کردن پناهندگان در شهرستانهای مختلف و نیز پناهجویانی که دارای سن زیر هجده سال بوده و به تنهایی به فنلاند آمده اند،0718733690میباشد.

در رابطه با موضوعات مربوط به گذرنامه پناهندگان و پاسپورت افراد دارای تابعیت کشورهای بیگانه میتوانید با شماره تلفن0718733640تماس حاصل نمایید.

خــانــواده

اطلاعات بيشتر در مورد اين كه خانواده تان چگونه می توانند به فنلاند بيايندرا می توانيد از صفحات اينترنتی مركزمشاورت پناهندگي (Pakolaisneuvonta)قسمت”Perheenyhdistäminen” و نيز از صفحات اينترنتی صليب سرخ فنلاند (Suomen Punainen Risti)به زبانهای فنلاندی  و سوئدی كسب نمائيد.  می توانيد همچنين ازصليب سرخ فنلاند درخواستراهنمايي نماييد.

اطلاعات لازم درباره اجازه اقامت بر اساس پیوندهای خانوادگی در سایتهای اینترنتی اداره کل امور مهاجرین به زبانهای فنلاندی، سوئدی، و انگلیسی، یافت می شود.

اطلاعات بيشتر

برای اطلاعات بيشتر در مورد درخواست پناهندگی،  بررسی اين درخواست و ديگر مسايل می توانيد به صفحات اينترنتی اداره كل امور مهاجرت (Maahanmuuttovirasto) مراجعه كنيد.

در صفحات اينترنتی اداره كل مهاجرت اطلاعاتی برای پناهجويان به زبان های زير موجود می باشد:

فنلاندي سوئدي انگليسي فرانسوی روسي سومالیایی آلباني عربی کردی دری

از اداره کل امور مهاجرین می توانید درباره آن دسته از تقاضاهای اقامت که بر اساس روابط و پیوندهای خانوادگی می باشند نیز سئوال نمایید: سه شنبه ها، چهارشنبه ها و پنج شنبه ها بین ساعات 11.00 – 10.00 به شماره تلفن 0718733750

چنانکه در فنلاند پناهنده، پناهجو و یا فاقد اجازه اقامت می باشید و می خواهید به کشور خود باز گردید، می توانید برای این امر کمک دریافت کنید. درباره بازگشت داوطلبانه می توانید بعنوان مثال از سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، از کمپ پناهجویان و یا از شهرستان خود، آگاهیهای لازم را دریافت کنید.

اگر می خواهید به کشور خود باز گردید و یا به بازگشتن می اندیشید، از کمپ پناهجویان و یا از مسئول تامین اجتماعی شهرستان خود و یا از ادارهIOMدر هلسینکی سئوال کنید. ممکن است که برای بازگشت خود کمک مالی و همچنین کمکهای دیگری را در مورد برنامه ریزی سفر خود، دریافت کنید.

اطلاعات لازم درباره بازگشت داوطلبانه به وطن به زبان فنلاندی و به زبان انگلیسی. اطلاعات تماس اداره سازمان بین المللی مهاجرت در هلسینکی به زبان انگلیسی.

منبع:Infopankki

نظرات   

 
-1 #3 بهروز 1394-09-12 06:30
سلام تور بخدا کمکم کن پناهنده فنلاند بشم
بازگو کردن
 
 
-1 #2 بهروز 1394-09-12 06:25
سلام تور خدا کمکم کن پناهنده فنلاند بشم کسی نیست کمکم کن
بازگو کردن
 
 
-1 #1 soheila 1394-02-23 17:54
سلام.همسر من ده سال است ک در دادگستری کار میکند.هفده سال هم طلبه بوده ولی سالهاست ب دلیل عقاید مذهبیش بیرون امده است و دین اخوندی رو مطلقا قبول ندارد.در بدو ورودش ب دادگستری چون سر شناس هم بود گفتن حاج اقا لباس نپوشیدید و از زمانی ک شوهرم این جواب را داد دردسرهای ما هم شروع شد. لباسو قبول ندارم ک بپوشم..حالا هم هر چند وقت ب بهانه ای میکشونن حراست و تن ما هم میلرزه ک نکنه اخراج شه.میکشونن پیش معاون مدیر کل و خود مدیر کل.همسرم افسردگی حاد گرفته تو این ده سال از درد خودش و درد مردم جامعه.بچه های من وخودمم افسردگی حاد گرفتیم من چن ماهی تحت نظر پزشکا بودم تا تونستم زندگیمو پیش ببرم.لطفا کم کم کنید ما بریم ترکیه و پناهندگی ب سوئد یا کانادا بدیم جوابی میگیریم یا نا
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1146
ديروز2009
اين هفته8534
اين ماه28463
در كل1394112

Who Is Online

Guests : 79 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)