گزارشی از قوانین پناهندگی و مهاجرت بریتانیا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
زمانی که شما در انگلستان (بریتانیا) درخواست پناهندگی می کنید، در حقیقت از وزارت داخله می خواهید که شما را به عنوان یک پناهنده به رسمیت بشناسد. تعریف پناهنده از قسمتی از یک قانون بین المللی موسوم به کنوانسیون ۱۹۵۱.........

Englandبریتانیا و یا پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی از کشورهای اروپای غربی است و از چهار کشور انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی تشکیل شده است. پایتخت بریتانیا شهر لندن است. جمعیت بریتانیا بالغ بر ۶۲ میلیون نفر است.  بسیاری واژه ی انگلستان را سهوا به جای بریتانیا استفاده می کنند در حالیکه انگلستان تنها به بخش جنوبی این کشور اطلاق می شود. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و انگلیسی با گویشهای مختلف تکلم می شود.


آژانس مرزبانی بریتانیا  (UK Border Agency) یا همان UKBA کار بررسی تقاضای پناهندگی و مهاجرت به بریتانیا را بر عهده دارد.قوانین مربوط به مهاجرت و پناهندگی به تفصیل در وب سایت وزارت کشور بریتانیا آمده است. از انجاییکه این اطلاعات پیچیده و به زبان انگلیسی است، سعی کردیم تا در این صفحه خلاصه ی مفیدی از این قوانین را که به زبان فارسی بیاوریم. در صورتی که اطلاعات این صفحه برای شما ناکافی است و یا سوالات پیچیده تری دارید، توصیه می شود تا با مشاوره حقوقی تماس بگیرید. قوانین مربوط به پناهندگی در این پیوند وب سایت وزارت کشور بریتانیا توضیح داده شده است:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/asylum/

 صفحه ی مربوط به قوانین و شرایط مهاجرت وزارت کشور بریتانیا در این پیوند آمده است:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/

 در این صفحه،  ما تعاریف جداگانه ای برای پناهندگان و مهاجران داریم. تعریف ما از پناهنده  اقتباس شده از تعریف کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو است که طبق آن پناهنده به کسی گفته می شود که در کشور بومی اش به دلیل فعالیتهای عقیدتی و سیاسی، جنس، نژاد، زبان، ملیت و قوم مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد و یا عملا در خطر شکنجه روحی و فیزیکی ، زندان و مرگ قرار گرفته است. این در حالیست که مهاجر به کسی اطلاق می شود که داوطلبانه تصمیم گرفته که جا به جا شود مثلا به دلایل اقتصادی تا دورنمای زندگی خود و خانواده اش را بهبود ببخشد.باید خاطر نشان کرد که قوانین مربوط به مهاجرت و پناهندگی طبق شرایط موجود تغییر می کنند و باید برای اطلاع از آخرین تغییرات به وب سایت وزارت کشور مراجعه کرد.

این مقاله از دو فصل تشکیل شده است. فصل اول توضیحات لازم را در مورد مراحل پناهندگی و قوانین مربوط به آن ارائه می کند و فصل دوم، توضیحات مربوط به مهاجرت قانونی و سایر کانالهای ورود به بریتانیا را توضیح می دهد.

فصل اول

لازم به ذکر است که اطلاعات ذیل از وب سایت شورای پناهندگان بریتانیا اقتباس شده است. از آنجاییکه این سازمان متعبر ترین سازمان در قسمت حقوق و مزایای پناهندگان در بریتانیاست، و اطلاعات آنان به روز است، می تواند به عنوان منبع موثقی برای شما ایفای نقش کند. وب سایت رسمی شورای پناهندگان بریتانیا:

http://www.refugeecouncil.org.uk/farsi

اطلاعات و قوانین مربوط به پناهندگی

زمانی که شما در انگلستان (بریتانیا) درخواست پناهندگی می کنید، در حقیقت از وزارت داخله می خواهید که شما را به عنوان یک پناهنده به رسمیت بشناسد. تعریف پناهنده از قسمتی از یک قانون بین المللی موسوم به کنوانسیون ۱۹۵۱ ملل متحد می آید که در ارتباط با موقعیت پناهندگان است. دولت بریتانیا فیصله خواهد کرد که آیا شما مطابق کنوانسیون پناهندگی، واجد شرایط حمایت هستید یا نه. دولت بریتانیا باید متقاعد شود که شما به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروه های خاص اجتماعی و یا نظرات سیاسی خود از تعقیب قانونی در وطن خود، در هراس هستید.

از جهت دیگر، ممکن است شما به دلایل بشر دوستانه و یا از روی اجبار، نیازمند اقامت در بریتانیا باشید و رد درخواست شما موجب نقض حقوق بشری تان مطابق کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (European Convention on Human Rights) گردد. وکیل تان باید قادر باشد تا به شما بگویید که آیا مشمول این قانون می گردید یا نه. قوانین مربوط به پناهندگی و حقوق بشر پیچیده می باشند. پس بسیار ارزشمند است که شما  وکیل و مشاوره حقوقی خوب و صحیح برای خود کسب کنید. زمانی که درخواست پناهندگی می کنید، مقامات مسئول شما را پناهجو می نامند. اگر عمر شما زیر ۱۸ سال می باشد و خودتان درخواست پناهندگی می کنید، معمولا شما را در تماس با اداره خدمات اجتماعی (Social services) و یا دفاتر پناهندگی قرار می دهند.

چه کسی به درخواستهای پناهندگی رسیدگی می کند؟

در بریتانیا، اداره مرزهای بریتانیا (K Border Agency_ UKBAU) در وزارت داخله (Home Office) یک مرجع دولتی است که مسئول مصاحبه با درخواست کنندگان پناهندگی و ارزیابی درخواستهای پناهندگی آنها می باشد.

چگونه درخواست پناهندگی کنم؟

این مهم است که شما به مجرد ورود به بریتانیا درخواست پناهندگی کنید و به زودترین فرصت ممکن در پی مشاوره حقوقی باشید.

شما می توانید از مراجع ذیل تقاضای پناهندگی کنید:

۱. یک افسر اداره مهاجرت در هنگام ورود در یکی از مبدا های ورودی مثل میدان هوایی یا بندر دریایی، یا

۲. پس از ورود به بریتانیا، شخصا به نزدیکترین دفتر اداره مرزهای بریتانیا واقع درکرایدن Croydon درخواست پناهندگی دهید. برای مثال ممکن است که شما به شکل غیر قانونی و یا قانونی با داشتن یک ویزای تحصیلی ، ویزای سیاحت  و یا ویزای تجارت وارد کشور شده باشید. واحد ارزیابی پناهندگی کرایدن (Croydon Asylum Screening Unit) درآدرس ذیل واقع شده است:

 House, 40 Wellesley Road, Croydon, CR9 2BY Lunar

۳. تحت شرایط بسیار استثنایی ممکن است ثبت و بررسی درخواست پناهندگی شما در یک دفتر انفاذ محلی یا از طریق پست امکان پذیر باشد. این حالت برای اطفال بدون همراه و کسانی که وضعیت شان طوری است که منطقا نتوان از آنها انتظار داشت که به کرایدون سفر کنند قابل تطبیق است. برای اطلاع یابی از قابل تطبیق بودن این حالت برای شما، با یک اداره پناهندگی محلی تماس بگیرید.

اگر خواهان طرح یک درخواست پناهندگی در واحد بررسی پناهندگی هستید باید برای ترتیب یک وعده ملاقات به شماره ۰۲۰۸۱۹۶۴۵۲۴ تلفن کنید. بدون ترتیب ملاقات تضمینی وجود ندارد که UKBA در همان روز با شما دیدار کند.

پس از آن که درخواست پناهندگی دادم، چه روی می دهد؟

UKBA درخواستهای پناهندگی را به شیوههای مختلف بررسی می کند. برخی از درخواستهای پناهندگی به سرعت مورد رسیدگی قرار می گیرند. UKBA  پس از مصاحبه که مصاحبه اولیه نامیده می شود، فیصله می کند که چگونه به دوسیه شما رسیدگی نماید. اگر به مترجم نیاز داشته باشید، برای شما فراهم خواهد شد. اگر ترجیح می دهید، می توانید درخواست مترجم زن یا مرد کنید.

در مصاحبه اولیه چه روی می دهد؟

هدف UKBA از این مصاحبه این است تا راجع به تفصیلات و وضعیت صحی شخصی، طریقه ورودتان به بریتانیا، و جزئیات هر آن فعالیت غیر قانونی که در آن سهم گرفته اید، از شما سوال های ابتدایی به عمل آورد. آنها درباره دلایل آمدن شما به بریتانیا و اینکه چرا نمی توانید به کشور اصلی تان بازگردید از شما سوال خواهند کرد، اما نباید در این مرحله راجع به دلایل پناهندگی تان با تفصیل زیاد از شما پرسان کنند. بسیاری از معلوماتی که در مصاحبه اولیه تان ارائه می کنید در مصاحبه پناهندگی تان دوباره درخواست خواهند شد و اگر معلمومات مطابقت نداشته باشند، از شما توقع می رود که دلیل آن را توضیح دهید.

مشخصات فردی و مدرک

هر آن شخص وابسته به شما برای مثال همسر یا اطفال شما باید در مصاحبه همرا شما باشند تا که مشخصات آنها در درخواستی شما شامل شود. مصاحبه می تواند برای مدت طولانی دوام کند و بنابراین شما باید در صورت امکان غذا و نوشیدنی با خود بیاورید

UKBA بررسی خواهد کرد که آیا شما کدام سند معتبر که نام و ملیت شما در آن نوشته شده باشد و برای ورود به بریتانیا از آن استفاده کرده باشید یا خیر. این سند می تواند یک پاسپورت یا سند هویت دیگر باشد. اگر شما یک سند هویت معتبر نداشته باشید باید تا حد امکان به تفصیل توضیح دهید که چرا سند ندارید.

در مصاحبه اولیه، UKBA اثر انگشت و عکسی از شما، برای قرار دادن در کارت ثبت نام شما و درخواست پناهندگی تان (Application Registration Card) که مختصر آن ARCاست،  گرفته خواهد شد. معمولا برای تمام اعضای خانواده شما یک کارت ARC صادر خواهد شد. این کارت اثبات می سازد که شما پناهجو می باشید. اگر برای دریافت حمایت مالی درخواست کنید از این کارت برای جمع‌ آوری پول به شکل هفته وار استفاده خواهید کرد. در بعضی اوقات UKBA به شما کارت ARC نخواهد داد و به جان آن، شما نامه شناسایی استاندارد ( Standard Acknowledgment Letter)‌ مختصر آن SAL  را دریافت می کنید که نشان می دهد درخواست پناهندگی داده اید. بسیاری از پناهجویان نامه ای موصوم به IS96 دریافت می کنند. معنای این نامه این است که تا زمانی که مقامات مشغول فیصله درخواست پناهندگی شما می باشند اجازه اقامت موفقت در بریتانیا را خواهید یافت و در طول این مدت باید در یک مرکز گزارش دهی مرتبا حاضر بشده و گزارش دهید.

از کجا آمده اید؟

در مصاحبه اولیه، مقامات این مساله را فیصله می کنند که آیا کشوری به غیر از بریتانیا مسئول بررسی درخواست پناهندگی شماست یا نه. برای مثال به این خاطر که UKBA فکر کند که در زمان سفرتان شاید از کشوری گذشته باشید که می توانستید در انجا درخواست پناهندگی کنید

آیا می توان درخواست پناهندگی شما را سریعا بررسی کرد؟

اگر مقامات تصمیم بگیرند تا درخواست پناهندگی شما را سریعا بررسی نمایند، آن گاه دوسیه شما ممکن است در پروسه تصمیم گیری سریع قرار داده شود. اگر چنین باشد، مقامات ممکن است تا زمانی که یک فیصله نهایی در مورد دوسیه شما صورت می پذیرد شما را به مرکز انتقال هارمونز ورث ( Harmondsworth Removal Centre) (اگر مرد باشید) و یا به مرکز انتقال یارلز وود (Yarls Wood Remvoal Centre) (اگر زن باشید) انتقال دهند. اگر شما در یکی از این مراکز توقیف شوید، یک وکیل در اختیارتان قرار خواهد گرفت اما درخواست پناهندگی شما بسیار سریع فیصله خواهد شد. هر چند تمامی درخواست کنندگان پناهندگی که درخواست آنها سریعا فیصله شده بازداشت نمی گردند. افراد مشخصی، به شمول زنان حامله، اشخاص معلول، آنهایی که دچار مشکلات روانی شدید هستند، قربانیان شکنجه و یا قاچاق و اطفال، برای پروسه تصمیم گیری سریع نامناسب تلقی می شوند. اگر فکر می کنید که شما نیز جزو این اشخاص هستید فورا با نماینده حقوقی تان صحبت کنید.

آیا شما در اسرع وقت درخواست پناهندگی کرده اید؟

UKBA این موضوع که آیا شما در سریعترین وقت ممکن پس از ورود به بریتانیا در خواست پناهندگی کرده اید را بررسی خواهد نمود. اگر جواب این پرسش * نه* باشد آنگاه ممکن است که کمک های دولتی نظیر مسکن و یا کمک معاش به شما تعلق نگیرد. برای کسب معلومات بیشتر راجع به چگونگی درخواست برای کمکهای پناهجویی رساله یی بنام درخواست برای کمک های پناهجویی را در این وب سایت ببینید:

http://languages.refugeecouncil.org.uk

برای زبان فارسی این لینک را باز کنید:

http://www.refugeecouncil.org.uk/farsi

علاوه بر اینها، کارهای زیر نیز ممکن است که در مصاحبه اولیه انجام شوند:

۱. باید به شما، نام و شماره تلفن افسر UKBA که به نام مسئول کیس (Case Owner) خوانده می شود و از ابتدا تا انتها، مسئول دوسیه شماست را بدهند. مسئول کیس، مسئولیت مصاحبه و فیصله در مورد درخواست شما را دارد. مسئول کیس، کسی است که شما و یا وکیل تان با وی تماس می گیرید

۲. ترتیب دریافت مشاوره حقوقی متفاوت می باشد. ممکن است به شما مشخصات، شماره تلفن و زمانی برای دیدار یک وکیل داده شود یا امکان دارد فهرست چندین وکیل را برای تماس در اختیار شما بگذارند.

۳. یک کاپی از یادداشت های مصاحبه اولیه تان نیز باید در اختیارتان قرار گیرد.

۴. مقامات باید به شما بگویند که در یک جلسه معارفه(‌intuction) حاضر شوید تا از معلومات ارزش مندی در مورد پروسه پناهندگی و زندگی در بریتانیا مطلع گردید.

UKBA مکلف است که  در مدت ۱۵ روز باید به شما راجع به خدمتانی که واجد شرایط آن هستید (برای مثال کمکهای مالی و مسک) معلومات دهند. آنها همچنین درباره سایر دوایر غیر دولتی و سازمانهایی که می توانید از آنها مشاوره حقوقی و یا مشورت دریافت کنید به شما معلومات  دهند.

در مصاحبه پناهندگی چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از مصاحبه اولیه، UKBA از شما خواهند خواست تا در یک مصاحبه طولانی تر حاضر شوید برای آن که از شما درخواست پناهندگی تان را پرسان کنند. بسیار مهم است که کوشش کنید تا پیش از این مصاحبه یک وکیل را ملاقات کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای مصاحبه مترجم بخواهید، همچنین می توانید بخواهید که فرد مصاحبه کننده زن باشد یا مرد.

این مصاحبه مهم ترین فرصت شما برای توضیح این امر است که چرا به بریتانیا آمده اید و نمی توانید به کشور اصلی تان باز گردید. شما باید تا آنجا که ممکن است معلومات زیادتری را راجع به درخواست پناهندگی خود ارائه کنید. شما باید اسناد و شواهد دیگری و از جمله اسناد طبی یا گزارشات جراید درباره آن چه که در کشور شما رخ داده را به مقامات بدهید. بسیار مهم است که معلومات و شواهدی که رائه می کنید متنقاض نبوده ودر حمایت از درخواست پناهندگی تان باشند. شما باید معلومات مربوط به فامیل تان در بریتانیا یا جای دیگر را شامل درخواست پناهندگی خود بسازید چون ممکن است بر روی درخواست های آینده شما یا آنها تاثیر بگذارد.

احتمالا وکیل شما به جلسه مصاحبه پناهندگی شما نخواهد. در صورتیکه در زمان مصاحبه وکیل حاضر نیست، می توانید از مقامات بخواهید تا مصاحبه شما را روی نوار ضبط کنند. اگر می خواهید تا مصاحبه شما روی نوار ضبط گردد باید تا ۲۴ ساعت قبل به آنها اطلاع دهید. اگر پس از مصاحبه فکر کردید که برخی ازمعلومات را فراموش کردید، هر چه سریع تر باید به وکیل خود اطلاع دهید. وکیل شما تنها ۵ روز کاری بعد از مصاحبه پناهجویی تان برای دادن معلومات یا شواهد و مدارک بیشتر وقت خواهد داشت.

توقیف و گزارش دهی

UKBA این قدرت را دارد که برخی از پناهجویان را در هرمرحله ای از درخواست پناهندگی شان توقیف کنند اما باید ثابت کنند که این بازداشت ضروری بوده است. در بسیاری از مواقع، در صورتیکه مقامات فکر کنند که می توانند سریعا درخواست پناهندگی را حل و فصل کنند و یا فکر کنند که شخص در تماس با آنها باقی نخواهند ماند، پناهجو را توقیف خواهند کرد. اگر مقامات تصمیم به توقیف شما بگیرند،  باید به صورت مکتوب به شما اطلاع بدهند که به چه سبب شما را توقیف می کنند. شما ممکن است بتوانید این تصمیم را مورد تردید قرار دهید. شما باید مشاوره حقوقی دریافت کنید تا بتوانید در مورد آزادی خود مذاکره نمایید. سازمانی به نام ضمانت برای توقیف شدگان به دلیل مهاجرت (Bail for Immigration Detainees) و یا مختصر آن BID و  گروههای ملاقات  کننده که کارشان ملاقات با زندانیان است، می توانند به شما معلومات بدهند که چگونه می توانید در مورد شرایط آزادی خود مذاکره کنید. لطفا وب سایت BID را در این آدرس ببینید: http://www.biduk.org  و یا به این شماره تلفن کنید: ۰۲۰۷۲۴۷۳۵۹۰

بسیاری از متقاضیان پناهندگی که توقیف نمی گردند باید به یک مرکز گزارش دهی، به صورت منظم گزارش بدهند. اگر برای گزارش دادن مجبور به سفر بیش از سه مایل (mile واحد اندازه گیری مسافت در بریتانیا) می باشید، می توانید درخواست مساعده مالی برای سفرتان کنید.

زمانی که من منتظر تصمیم می باشم چه رخ می دهد؟

در این مدت باید در تمام مصاحبه هایی که UKBA  از شما می خواهد حضور یابید. شما باید تمام فورم های دریافتی را خانه پری کرده و در مدت مقرر آنها را برگردانید. اگر این کار را نکنید، ممکن است منجر به این شود که UKBA  درخواست پناهندگی شما را رد کند، چرا که شما مقررات ضروری آنها را مراعات نکرده اید. مهم است که در طول این مدت اگر آدرس تان تغییر کرد به UKBA اطلاع دهید. می توانید این کار را خودتان انجام دهید و یا از وکیل تان بخواهید تا به جای شما این کار را انجام دهد.

در صورتیکه درخواست من رد شود، چه رخ می دهد؟

بسیاری از درخواست های پناهندگی رد می شود هر چند این درخواستها ممکن است در تجدید نظر پذیرفته شوند.  در صورتیکه UKBA درخواست پناهندگی شما را رد کند، شما می توانید تقاضای تجدید نظر کنید، هر چند بعضی از پناهجویان فقط وقتی قادر به تقاضای تجدید نظر می باشند  که بریتانیا را ترک کرده باشند. اگر دلایل دیگری برای اجازه اقامت به شما وجود دارد، به طور مثال، اگر اخراج شما مغایر با حقوق بشر باشد، این دلایل باید در تقاضای تجدید نظر شما ذکر گردد. مهم است که شما فورا برای کمک با وکیل تان تماس بگیرید زیرا تقاضای تجدید نظر در یک فاصله زمانی بسیار محدود ممکن است. اگر تقاضای تجدید نظر شما رد شود، UKBA از شما انتظار دارد که خاک این کشور را ترک نمایید. اگر شما به طور داوطلبانه این کار را انجام ندهید ممکن است مقامات برای انتقال شما به زور متوسل گردند.

درخواست ارائه دلایل بیشتر

اگر درخواست تجدید نظر شما رد شده است و شما دیگر حق درخواست تجدید ندارید، ممکن است بخواهید دلایل بیشتری برای اقامت در بریتانیا ارائه کنید. این کار * درخواست ارائه دلایل بیشتر* نام دارد. مهم است که شما در این مورد مشوره حقوقی داشته باشید. این درخواست معمولا فقط به صورت مشخصی ممکن است.

اگر اولین درخواست پناهندگی تان قبل از ۵ مارچ ۲۰۰۷ بوده است و کیس شما بررسی شده است اما کاملا ختم نشده است، شما باید با ترتیب وعده ملاقات و به طور شخصی در واحد تفویض لیورپول ( Liverpool Further Sumbissions Unit) و یا FSU دهید و درخواست ارائه دلایل بیشتر کنید. شما باید از طریق تلفون ۰۱۵۱۲۱۳۲۴۱۱ قرار ملاقات بگذارید. اگر بدون قرار ملاقات به FSU بروید ممکن است بازگشت داده شوید. اگر مترجم نیاز دارید باید به  هنگام قرار ملاقات گذاشت درخواست کنید.

اگر در روز ۵ مارچ ۲۰۰۷ و یا بعد از آن درخواست پناهندگی کرده اید ممکن است از شما خواسته شود تا درخواست تان را در یک مرکز گزارش دهی عادی در منطقه تان ارائه کنید.

بعضی از پناهجویان که واجد شرایط استثنایی هستند ممکن است بتوانند درخواست شا را از طریق پست ارسال کنند. برای معلومات در این مورد با نزدیک ترین دفتر محلی پناهندگی تماس بگیرید.

پروسه درخواست پناهندگی

نمودار زیر، مسیر کلی ای را نشان می دهد که یک درخواست پناهندگی طی می کند. درخواست پناهندگی شما ممکن است متفاوت باشد. لطفا از یک کارمند مشاوره و یا یک وکیل برای کسب معلومات بیشتر کمک بگیرید.

siteklfsjd

مشاوره حقوقی

شما می توانید مشاوره حقوقی را از یک نماینده حقوقی بگیرید. نمایندگان قانونی ممکن است خود را وکیل و یا حقوقدان و یا مشاور حقوقی بنامند. اگر پول کافی ندارید، مجبور به پرداخت هزینه برای کسب مشاوره حقوقی نیستید. مشاور حقوقی شما می تواند از دولت بخواهد که مصارف و مخارج آنها را بپردازد. این را کمک حقوقی (Legal aid) می نامند. اگر به مترجم نیاز دارید وکیل شما باید ترتیب تهیه یک مترجم را بدهد.

در صورتیکه درخواست پناهندگی شما رد شده باشد و شما مایل به تقاضای تجدید نظر باشید اما متکی به کمک حقوقی باشید، اگر وکیل فکر کند که شما شانس کافی برای کامیاب شدن در مرحله تجدید نظر ندارید، می تواند دوسیه شما را نپذیرد. اگر این امر رخ دهد و شما فکر کنید که دوسیه قوی ای دارید، می توانید به تصمیم وکیل خود، از طریق ارائه تقاضای تجدید نظر به کمیسیون خدمات حقوقی (Legal Services Commission) اعتراض کنید. وکیل شما باید فورم مربوط به تقاضای تجدید نظر را به همراه معلومات ضروری برای چگونگی ارائه آن را، در اختیار تان قرار دهد. اگر در اسکاتلند باشید، ترتیبات حقوقی مختلفی برای شما وجود خواهد داشت. شورای پناهندگان اسکاتلند ( Scottish Refugee Council ) ممکن است بتواند در این مورد به شما مشوره بدهد.

در برخی قسمتهای بریتانیا، تعداد محدودی مشاور حقوقی و یا وکیل برای انجام کارهای پناهندگان وجود دارد. به این دلیل ممکن است شما مجبور شوید تا برای دیدن یک وکیل به منطقه دیگری سفر کنید. اگر شما مساعده پناهندگی دریافت می کنید و در منطقه تان وکیل و یا مشاور حقوقی وجود ندارد، وکیل تان ممکن است بتواند مخارج سفرتان را برای ملاقات با خود بپردازد.

اگر شما از زمانی که درخواست پناهندگی داده اید، به منطقه دیگری نقل مکان کرده اید، ممکن است بخواهید که در منطقه محل خودتان یک وکیل پیدا کنید، چرا که مسافرت برای قرار با وکیل می تواند سخت باشد. این مهم است که شما بتوانید مشاوره حقوقی با کیفیت خوب دریافت کنید. مشاور حقوقی شما باید از سازمانی باشد که با کمیسیون خدمات حقوقی در مورد قانون مهاجرت(LSC) قرار داشته و یا وکیلی باشد که نام او در اداره کمیشنرهای خدمات مهاجرت (Office of the Immigration Services Commissioner) یا همان OISC ثبت شده باشد.

این سازمان باید یکی  یا هر دو نشان زیر را داشته باشند:

شما همچنان می توانید با OISC تماس گرفته تا فهرستی از سازمانهای تایید شده را دریافت نمایید که قادر هستند درباره قوانین مهاجرت مشاوره بدهند. به این شماره تلفن کنید: ۰۸۴۵۰۰۰۰۰۴۶یا از این وب سایت دیدن نمایید: http://www.oisc.gov.uk

مشاور حقوقی در انگلستان و ولز

مشاوره حقوقی اجتماعی (Community Legal Service) فهرستی از مشاوران حقوقی در انگلستان و سرویسولز را منتشر می کند.

تلفن: ۰۱۳۱۲۲۶۷۴۱۱ و یا از این وب سایت دیدن نمایید: http://www.communitylegaladvice.org.uk

مشاوره حقوقی در اسکاتلند

جامعه حقوقی اسکاتلند (Law Society of Scotland) فهرستی از مشاوران حقوقی در اسکاتلند را منتشر می کند. تلفن: ۰۱۳۱۲۲۶۷۴۱۱ و یا از این وب سایت دیدن نمایید: http://www.lawscot.org.uk

مشاور حقوقی در ایرلند شمالی

کمیسیون خدمات حقوقی ایرلند شمالی (Northern Ireland Legal Services Commission) فهرستی از مشاوران حقوقی در ایرلند شمالی را منتشر می کند. از این وب سایت دیدن نمائید: http:www.nilsc.org.uk

راه های دیگر برای یافتن مشاور قانونی

سازمان کمکهای پناهندگی (Asylum Aid) http://www.asylumaid.org.uk

خط مشاور تلفنی: ۰۲۰۷۳۵۴۹۲۶۴ سه شنبه ها ۱ بعد از ظهر الی ۴ بعد از ظهر، پنج شنبه ها ۱۰ تا ۱۲:۳۰ بعد از ظهر.

جامعه فعالان (وکلای) حقوق مهاجرت (Immigration Law Practioners Association) http://www.ilpa.org.uk

فدراسیون مراکز قانونی(Law Centres Federation) http://www.lawcentres.org.uk

آیا شما از وکیل خود ناراضی هستید؟

اگر شما از وکیل خود ناراضی هستید و فکر می کنید که وکالت شما را خوب انجام نداده است، می توانید به اداره کمیشنرهای خدمات مهاجرت شکایت رسمی کنید. به این شماره تلفن کنید: ۰۸۴۵۰۰۰۰۰۴۶ و یا از وب سایت زیر دیدن کنید: www.oisc.gov.uk

معلومات موجود در این رساله، تشریح کامل قانون نمی باشد و تنها یک راهنمای کلی است. برای مشاوره قانونی کامل، باید از مراجع قانونی راهنایی مفصل دریافت کنید.  هر چند اگر نظری برای بهبود این بخش دارید لطفا با ما در میان بگذارید تا اقدامات لازم صورت گیرد.

همانطور که در بالا اشاره شد این مطالب اقتباس شده از وب سایت شورای پناهندگان بریتانیاست که سازمانی است معتبر در زمینه طرفداری از حقوق پناهندگان در بریتانیا. این سازمان اطلاعات فراوانی را به زبانهای مختلف از جمله فارسی ارائه می کند که در طول مدتی که درخواست پناهندگی داده اید برایتان مفید خواهد بود. به عنوان نمونه می توان اطلاعات جامعی را در مورد درخواست دریافت حمایت (مخصوص پناهندگان)،  کمک به پناهندگان تهیدست، مقرری زایمان برای والدین پناهنده، مدرسه برای بچه های پناهنده، درخواست حمایت صرف مالی ( در حالیکه شما با اقوام و یا دوستان خود اقامت دارید)، خشونت خانوادگی، اگر قربانی اذار و اذیت نژادی شده اید،   خدمات بهداشتی و غیره  را به زبان فارسی بیابید:

صل دوم  قوانین مربوط به مهاجرت

(سرمایه گذاری، تحصیل، کار و…)


اطلاعات و قوانین مربوط به مهاجرت از طریق کار وبستگان و تحصیل

 ویزای کاری: اکثر ویزاهای کاری بریتانیا بر اساس سیستم امتیاز شماری (Point based system) ارزیابی و اعطا می شود و دسته بندی های متفاوتی با توجه به نوع کار وجود دارد. در زیر به طور خلاصه به انواع ویزای کاری اشاره کرده ایم. جهت اطلاع بیشتر می توانید از لینک مربوط به هر بخش که دیدن کنید. این لینکها به زبان انگلیسی است.

الف.  ویزای کاری برای مهاجرانی با مهارت و ارزشی بالا (High value migrants)

عنوان طبقه بندی این نوع ویزاTier 1 است که شمال چهار گروه از افراد می شود: افرادی با استعدادهای خاص و استثنایی، کار آفرینان، سرمایه گزاران و فارغ التحصیلان کار آفرین. این نوع ویزا مختص افرادی است که تابعیت اروپایی ندارند.  این افراد نیازی ندارند که از قبل پیشنهاد کاری داشته باشند و زمانیکه امتیاز لازم را به دست آوردند می توانند  درخواست ویزا بدهند. در پایین، مختصرا در مورد این ۴ گروه توضیحاتی را ارائه کرده ایم.

۱. ویزای کاری مخصوص افرادی با استعدادهای خاص و استثنایی (Exceptional talent ـ Tier 1)

منظور  آن دسته از افرادی است که در سطح بین المللی به عنوان پیشوایی جهانی مطرح شده اند و یا افرادی با استعدادی در سطح جهانی در زمینه علوم و هنر. تعداد پذیرش درخواستها در این بخش محدود است.  مرحله اول درخواست شما باید توسط چندین سازمان (‌که خود دولت بریتانیا از قبل تعیین کرده) تایید شود. به عنوان مثال آکادمی بریتانیا و یا شورای هنر انگلستان از جلمه سازمانهایی هستند که درخواست شما را تایید کرده و بعد شما به مرحله دوم درخواستتان راه پیدا خواهید کرد.  اطلاعات بیشتر را می توانید در پیوند ذیل پیدا کنید:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier1/exceptional-talent/

۲. ویزای کاری  برای کار آفرینان و یا تاسیس شرکت در بریتانیا (Entrpreneur ـ Tier 1)

نحوه ارزیابی صلاحیت متقاضیان گرفتن این ویزا در کشور بریتانیا به وسیله  Self assessment points calculator و پر کردن فرم تقاضای شما و اطلاعات شخصی شما صورت می گیرد. این سیستم در حقیقت مانند ماشین حسابی می ماند که شرایط شما را (طبق اطلاعاتی که به ان می دهید)‌سنجیده و امتیاز/نمره  می دهد. در صورتیکه نمره مورد نیاز را به دست آوردید می توانید درخواست این نوع ویزا را دهید.

برای گرفتن این نوع ویزا، می بایست ۲۰۰ هزار پوند را برای شروع یک فعالیت اقتصادی در انگلستان در یکی از شرکتهای تحت نظارت Financial Service Authority در گردش باشد. دانستن زبان انگلیسی می تواند تا ۱۰ امتیاز شانس شما را در مهاجرت به بریتانیا افزایش دهد.  عوامل دیگری نیز در گرفتن امتیاز مورد نیاز از طریق این ویزا ضروری است که با کمک مشاورین حقوقی و یا مطالعه لینک زیر از آن آگاه خواهید شد:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier1/entrepreneur/

۳. ویزای کاری  برای کار آفرینان و یا تاسیس شرکت در بریتانیا (Investors ـ Tier 1)

اخذ این نوع اقامت، مختص افرادی است که معادل یک میلیون پوند نقدینگی در کشور خود دارند و می توانند با انتقال آن به خان بریتانیا اقامت این کشور را اخذ نمایند. متقاضی می بایست مبلغ ۷۵۰۰۰۰ پوند از این دارایی را پنج سال بدون اجازه برداشت در یکی از بانکها و یا موسسات مالی بریتانیا ذخیره نماید و در ازای آن اقامت پنج ساله دریافت نماید. همچنین می توانند با ۲۵۰۰۰۰ پوند بقیه به خرید ملک یا راه اندازی فعالیت تجاری بپردازد.

جهت اطلاعات بیشتر لینک زیر را مطالعه کنید:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier1/investor/

۴. ویزای  کاری برای فارغ التحصیلان کار آفرین  (Graduate En trepreneur ـ Tier 1)

این نوع ویزا شامل آن دسته از  فارغ التحصیلان خارجی می شود که از یکی از دانشگاه های بریتانیا در رشته های گوناگون مخصوصا (ترجیحا) رشته مدیریت بازرگانی فارغ التحصیل شده اند که توانسته کار افرینی کنند. این ویزا همچنین شامل آن دسته از فارغ التحصیلان خارج از بریتانیا است که توسط سازمان سرمایه گذاری تجاری بریتانیا UK Trade Investment  به عنوان نخبه گان تجارت جهانی شناسایی شده اند که قصد دارند داخل بریتانیا شرکت و تجارتی را راه اندازی کنند. پذیرش در این بخش نیز محدود هست و سالانه حدود ۲۰۰۰ نفراز این طریق وارد بریتانیا می شوند که  ۱۰۰۰ نفر آن کسانی خواهند بود که مدیریت بازرگانی خوانده اند و تنها ۱۰۰ نفرسهمیه وجود دارد تا از طریق سازمان سرمایه گذاری تجاری بریتانیا، وارد بریتانیا شوند.

 جهت اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier1/graduate-entrepreneur/

ب.  ویزای کاری برای افراد با مهارت (Skilled workers -_ Tier 2)

بر خلاف گروه الف که نیازی به پیشنهاد کاری نداشتند، این نوع ویزا صرف مختص افرادی است که از طرف یک موسسه یا شرکت بریتانیایی به آنها پیشنهاد کاری فرستاده شده است. پیشنهاد کاری می تواند برای کارهای بلند مدت و کوتاه مدت باشد.  این فراد با در دست داشتن ضمانت نامه رسمی از کارفرما و بعد از طی مراحل امتیاز شماری، واجد شرایط  برای درخواست ویزا خواهند بود.  از ششم آوریل ۲۰۱۳، تنها ۲۰۷۰۰ نفر می توانند برای کارهایی که درامدشان سالانه کارشان در بریتانیا ۱۵۲۱۰۰ پوند هست درخواست ویزا دهند. محدودیتی در تعداد کسانی که درآمد سالانه شان از این مبلغ بیشتر هست وجود ندارد.

شرکتهای چند ملیتی واقع در بریتانیا می توانند برای کارمندان خود تحت این پوشش، ویزای کاری تهیه کنند.  روحانیون و مقامات مذهبی ادیان مختلف که برای تعالیم وتبلیغ و خدمات مذهبی  در بریتانیا پیشنهاد کاری دریافت کرده اند،  در زمره ی این گروه قرار می گیرند. ورزشکاران و مربیانی که در سطح بین المللی مطرح هستند و از سازمان ورزشی بریتانیایی پیشنهاد کار دریافت کرده اند نیز می توانند از این کانال ویزای کاری دریافت کنند.

در این ویزا شما به یک اسپانسر یا تامین کننده منابع مالی در ضمن اقامت در بریتانیا نیاز دارید که این مقدار ۸۰۰۰۰۰ پوند برای درخواست کننده ویزا و ۵۳۰۰ پوند برای هر یک از همراهان وی می باشد که باید ۹۰ روز قبل از درخواست در حسابی قرار بگیرد.  بیشتر امتیازات ویزای کاری در بریتانیا مربوط به پیشنهاد شغلی شما در بریتانیا است که تا ۵۰ امتیاز شما را پوشش می دهد و حداقل ساعت کاری ۳۰ ساعت در هفته است.   در ضمن میزان در آمد شما و مدارک تحصیلی شما و تسلط تان بر زبان انگلیسی نیز تاثیر به سزایی روی درخواست ویزای شما دارد.    جهت اطلاعات بیشتر به پیوند ذیل مراجعه کنید:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier2/

پ. نیروی ماهر موقت (Temporary workers -_Tire 5)

 این قسمت مربوط به آن دسته از افراد می شود که به طور موقت و طی یک دوره کوتاه  وارد بریتانیا می شوند. به عنوان مثال اگر به عنوان نیروی ماهر، ورزشکار مطرح، کارمند موسسه خیریه و مقام مذهبی پیشنهاد کاری برای ۱۲ ماه یا کمتر دریافت کردید و امتیاز لازم را به دست آوردید می توانید درخواست ویزای کاری بدهید.لازم به یادآوری است که  باید از قبل پیشنهاد کاری از داخل بریتانیا توسط موسسه وشرکتی دریافت کرده باشید و امتیازات لازم را به دست بیاورید تا بتوانید از این طریق وارد بریتانیا شوید.

 اطلاعات بیشتر در این پیوند آورده شده است:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier5/

ج. سایر موارد (Other categories)

اگر کارفرمایی در بریتانیا از شما حمایت کند شاید قادر خواهید بود در صورت واجد شرایط بودن به عنوان کاگر خانگی، نماینده یک شرکت خارجی و ماهیگیر قراردادی،  درخواست ویزای موقت داده و درخواست ویزای کاری کنید.  اطلاعات بیشتر در این پیوند وجود دارد.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/othercategories/

اخذ ویزا از طریق خویشاوندان و بستگان

روشهای دیگری هم وجود دارد که بتوان بدون  قصد تجارت و کار وارد بریتانیا شد. می توان از طریق خویشاوندانی که در بریتانیا قانونا اقامت دارند و یا تابعیت بریتانیا را اخذ کرده اند، اقدام به درخواست ویزای مخصوص بستگان کرد.  اگر همسر و یا فرزندان شخصی مقیم بریتانیا هستید و یا از بستگان کهنسال شخص مقیم بریتانیا هستید که  نیاز به مراقبت دارید،  می توانید از این طریق درخواست ویزا دهید و به اعضای خانواده خود ملحق شوید.

در ضمن اگر همسر شما از طریق ویزای کاری وارد بریتانیا شده است، شما می توانید از این طریق به آنها ملحق شوید. فرزندان زیر ۱۸ سال که به والدین مقیم بریتانیای خود وابسته هستند نیز می توانند به آنها ملحق شوند.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/partners-families/

ویزای تحصیلی( Tire 4 Student Visa)

ویزای دانشجویی در بریتانیا به دو دسته تقسیم می شود. دانشجویان بالای ۱۷ سال (Tire 4 General) و  دانشجویان  طفل (Tire 4 Child) بین سنین ۴ و ۷ سالگی.

 شرط اولیه گرفتن ویزای تحصیلی داشتن پذیرش از یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی می باشد.  شرط مهم دوم ارائه شواهد کافی مبنی بر اینکه توانایی مالی لازم را برای زندگی تحصیلی در بریتانیا می باشد.  در این بخش می توانید اگر اسپانسری دارید مدارک آن را ضمیه کنید. در مورد استطاعت مالی جهت گرفتن ویزای تحصیلی، فرد متقاضی می بایست ماهانه قادر به پرداخت حداقل ۸۰۰ پوند و ۶۰۰ پوند به ازای هر کی از وابستگانش (همسر و فرزند) باشد.  اگر از دانشگاه و یا سازمانی بورسیه تحصیلی گرفتید، مدارک آن را ضمیه این درخواست کنید.  نمره ی شما در امتحات رسمی زبان انگلیسی IELTS  در صدور ویزا موثر است. ویزای دانشجویی معمولا بین ۶ تا ۱۲ ماه می باشد که بر اساس دوره تحصیلی صدور می شود. ویزای مقاطع دکترا و تحصیلات دندانپزشکی ۳ ساله است.

برای درخواست ویزای دانش آموزی برای اطفال بین سنین ۴ و ۷ سالگی نامه ی مخصوصی احتیاج دارید به نام نامه CAS که توسط مرکز آموزشی که قرار هست طفل در آن آموزش ببیند صادر می شود. این نامه صرفا ۶ ماه اعتبار دارد و شما فقط در این مدت قادر به اقدام جهت اخذ ویزا دارید.

اگر یکی از اعضای خانواده شما تحت ویزای تحصیلی مقیم بریتانیا است، شما می توانید برای دیدارشان درخواست ویزا دهید. جهت اطلاعات بیشتر در زمینه ویزای دانشجویی می توانید از این لینک بازدید کنید:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/studying/

گردآورنده: خدیجه عباسی 

منبع : پایگاه انترنتی شورای جهانی هزاره

نظرات   

 
0 #1 فربد 1395-08-30 05:20
سلام بنده كارشناس حقوق و ٣٢ سال دارم همه خانواده بنده در آمريكا و انگلستان هستند خانواده درجه يكم يعني مادر و خواهرم انگلستان هسند و بنده مجرد هستم ميشود از طريق خويشاوندي به انگلستان بروم و اقامت بگيرم؟
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز1146
ديروز2009
اين هفته8534
اين ماه28463
در كل1394112

Who Is Online

Guests : 77 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)